Connect with us
30Agustos

Gündem

Balık Hali’nde ilk gün bereketi

Samsun’da dün akşam ‘vira bismillah’ diyerek denize açılan balıkçılar, sabaha karşı Büyükşehir Belediyesi Balık Hali’ne istavrit, mezgit ve palamutla döndü. Başkan Mustafa Demir, “Belediye olarak balıkçılığın geliştirilmesi noktasında her türlü katkıyı vermeye hazırız. Tüm balıkçılarımıza hayırlı ve bereketli bir sezon diliyorum” dedi.

Published

on

Samsun’da dün akşam törenle denize açılan balıkçılar, tezgahları şenlendirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in de katıldığı törende dualar eşliğinde Canik İlçesi Balıkçı Barınağı’ndan Karadeniz’e açılan tekneler sabaha karşı kıyıya döndü. Avlanan balıklar, Büyükşehir Belediyesi Balık Hali’ne getirildi. Balık Hali’ne günün ilk saatlerinde 3 bin 900 kasa istavrit, 250 kasa mezgit, 180 kasa palamut ve diğer çeşit balıklar getirildi. 

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, tüm balıkçılara hayırlı ve bereketli bir sezon diledi. Samsun’un avlanmada Türkiye’de önemli bir konuma sahip olduğunun altını çizen Başkan Mustafa Demir, “Her alanda olduğu gibi balıkçılıkta, avlanmada ve bunu katma değere dönüştürmede epey mesafe kat ettik. Normal avlanmada Türkiye’de birinci, üretimde ise 5. sıradayız. Ancak hem avlanmayı geliştirmemiz hem de üretimde birinci sıralara çıkmamız gerekiyor. Çünkü üretim noktasında da balık ve su ürünleri, ihracatta da ciddi yer tutuyor. Yasakların başlayacağı nisan ayına kadar da kurallara uyarak bu sene geçen seneden daha bereketli bir sezon bekliyoruz. Biz de belediye olarak balıkçılığın geliştirilmesi noktasında her türlü katkıyı vermeye hazırız. Tüm balıkçılarımıza hayırlı ve bereketli bir sezon diliyorum” diye konuştu.

Avlanmanın ilk günüyle ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Balık Hali Şube Müdürü Veteriner Hekim Adem Erbay, 1 Eylül verilerinin sezonun bereketli geçeceğinin göstergesi olduğunu söyledi. Şube Müdürü Erbay, “Öncelikle sezonun herkes için hayırlı olmasını diliyorum. Bu sene bereketli bir sezon olacağını tahmin ediyoruz. Balıkçılarımız da aynı duyguları paylaşıyor. İlk gün güzel veriler geldi. Geçen sene daha azdı ama ilk günün erken saatlerinde 3 bin 900 kasa istavrit, 250 kasa mezgit, 180 kasa palamut ve diğer çeşit balıklarımız avlandı” ifadelerini kullandı.

Dün akşam yapılan törene Samsun Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç,  AK Parti İl Başkanı Ersan Aksu ve protokol üyeleri katıldı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Saadet Partisi İl Yönetiminden Başkan Demirtaş’a ziyaret

Saadet Partisi İl Başkanı Salih Şen ve yönetim kurulu üyeleri İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş’ı makamında ziyaret etti. Başkan Demirtaş’dan çalışmaları hakkında bilgi alan İl Başkanı Salih Şen İlkadım’ın vizyon sahibi başkanı ile hizmet ritmini yakalayacağını ifade etti.

Published

on

Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette Başkan Demirtaş, Hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Bu nazik ziyaretiniz bizleri onurlandırdı. Çok teşekkür ediyorum. Sizin de daha önce belirttiğiniz şekilde, öznemizin İlkadım olması kaydıyla, her yerde her zaman sevgili hemşerilerimize faydası olacak her konuda istişare etmek için mutlaka bir araya gelebilmemizin uygun olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Projeler hakkında bilgiler verdi”

Devam eden projelerden Kimsesizler Evi,Hasta ve Refakatçi Evi, İlkkule, İlkadım Kart hakkında Saadet Partisi İl Başkanı Salih Şen’e bilgiler aktaran Başkan Demirtaş,” Yaptıkları çalışmalarla ilgili sosyal belediyecilik anlayışının ön plana çıktığı projelerde ilçe halkından da önemli destekler görüyoruz. İlçemize yatırım ve hizmet yolunda el birliğiyle çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Saadet Partisi İl Başkanı Salih Şen ise Başkan Necattin Demirtaş’a kendisine gösterdiği ilgi ve misafirperverlikten dolayı teşekkür ederek çalışmalarında başarılar diledi.

Continue Reading

Gündem

Dernek Başkanı Çavdar ve yönetim kurulundan Havza Kaymakamı Nayman’a ziyareti

Havza Muhtarları Derneği Başkanı Ahmet Çavdar ve yönetim kurulu üyeleri bir süre önce Havza Kaymakamlığına atanan ve görevine başlayan Havza Kaymakamı Cengiz Nayman’ı ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerini ilettiler.

Published

on

Havza Kaymakamı Cengiz Nayman; “ Bu makam Halkla en yakın önemli birim olan muhtarlarımızın kapısıdır. İlçenin huzur ve güvenliğini sağlamak ve sorunlara çözüm aramak için hep birlikte çalışacağız dedi. Sizleri ve mahallelerimiz tanımış olmam benim için bir avantaj. Ziyaretinizden ötürü sizlere teşekkür ederim”dedi.

Havza Muhtarları Derneği Başkanı Ahmet Çavdar; “Şahsım ve tüm muhtarlarımız adına ilçemize hoş geldiniz der yeni görevinizde başarılar dilerim. Muhtarlar olarak vatandaşın dertleriyle dertleşmek sorunlarına çözüm bulmak her an yanlarında olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Birlikte daha güzel hizmetler için çalışacağımıza inancımız tamdır. Sizin ile daha önce çalışmış olmak bizler içinde önemli bir avantaj.” dedi.

Ziyaretin sonunda Havza Muhtarları Derneği Başkanı Ahmet Çavdar ve dernek yöneticileri tarafından Havza Kaymakamı Cengiz Nayman’a üzerinde ismi yazılı olan bir kama hediye edildi.

Ziyarete Kayabaşı Mahallesi Muhtarı Bekir Erdem, İcadiye Mahallesi Muhtarı Metin Aysan ve Demiryurt Mahalle Muhtarı Cemil katıldı.

Continue Reading

Gündem

CHP Samsun İl Başkanlığı Kavak’ta esnafla buluştu

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, CHP Kavak İlçe Başkanı Şakir Altun, İl ve İlçe Yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşen esnaf ziyaretinde Kavak esnaflarının dertleri ve sıkıntıları dinlenildi.

Published

on

Söz konusu ziyaretler ile ilgili açıklama yapan CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel;

“Kavak ziyaret programımızda gördük ki ilçemizde de esnafımızın durumu kötü. “Siftah yapamadım dükkanımı kapattım” diyen esnaflarımızı gördük içimiz yandı. Esnafımızı çok karamsar, umutsuz ve çaresiz durumda gördük.

Kavak ilçesi çevre ilçelerde dahil küçük sanayi sitesi olmayan tek ilçemiz. 18 yıldır küçük sanayi sitesi inşası adeta yılan hikayesine dönmüş her seçim döneminde gerek belediye başkan adayları gerek AKP Milletvekili adayları Kavak’a gelmiş bu sefer hallediyoruz demiş fakat ortada ne sanayi sitesinin yeri var ne de adı.

Sanayi esnafı küçük köhne binaların altında kaldırımların üzerinde rızkını kazanmaya çalışırken şehri yönetenler halen yıllardır süregelen bu talebi görmezden gelmekteler.

Gene Samsun’da birçok ilçemizde araç muayene istasyonları varken Kavak’a 3 ile 6 ayda bir seyyar araç muayene istasyonu gelmekte. Vatandaş traktörünü tarım aracını muayene ettirmek için gelecek seyyar istasyondan medet beklerken diğer taraftan da muayeneden geçti diye yazılan trafik cezaları ile karşı karşıya kalmaktadır.

Kavak ziyaretimizde bir kez daha üzülerek gördük ki AKP Kavak’ı unutmuş öyle görünüyor ki bir dahaki seçime kadar da hatırlamayacak. Biz Kavaklı hemşerilerimizim yanında olmaya devam edeceğiz. Sıkıntılarına sıkıntımız dertlerine derdimiz diyerek mağduriyetlerini her platformda savunmaya devam edeceğiz.” dedi.

Continue Reading

Trendler