Connect with us

Gündem

Bakan Varank: Samsun Dünya’ya örnek çalışmaya imza attı

Türkiye’de ilk kez ASELSAN ve Samsun Büyükşehir Belediyesi iş birliğinden Ultra Hızlı Şarj özellikli Elektrikli Otobüslerin kullanımına yönelik protokol imzalandı. İmza törenine katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Samsun’un bu yatırımla şehir içi toplu ulaşımda bir devri kapatıp yeni bir devri açtığını söyleyerek “Vizyonel belediyeciliğin en güzel örneğini yaşıyoruz. Dünya’ya örnek bir çalışmaya imza atıldı” dedi.

Published

on

ASELSAN ve TEMSA iş birliğiyle geliştirilen Türk otomotiv sanayisinin ilk yüzde yüz yerli elektrikli otobüsü Avenue EV, yola Samsun’dan çıktı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sanayi İş Birliği Projesi olarak gerçekleştirilen “Ultra Hızlı Şarj Özellikli Elektrikli Otobüs ve Şarj Sistemleri” sözleşmesi imza töreni bugün Ömer Halisdemir Salonu’nda düzenlendi. Samsun Büyükşehir Belediyesi ile ASELSAN arasında imzalanan törene Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AK Parti Samsun Milletvekilleri Fuat Köktaş, Orhan Kırcalı, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, Vali Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ile protokol üyeleri katıldı.

15 DAKİKADA TAM ŞARJ OLUP 80 KİLOMETRE GİDİYOR

ASELSAN’ın yüksek bilgi birikimi ve teknolojisinin aktarıldığı elektrikli otobüsler sayesinde hem ülke ekonomisine ciddi katkı sağlanacak hem de Türkiye küresel pazarlarda bu alanda güçlü bir oyuncu olacak. Yerli olarak tasarlanan ve çevreci bir bakış açısıyla geliştirilen Avenue EV, fosil yakıt yerine sürdürülebilir bir enerji kaynağı olan elektrikle çalışıyor. Yeni nesil ultra hızlı şarj özelliğine ve lityum titanat batarya teknolojisine sahip otobüsler, 15 dakikada tam şarja ulaşabiliyor. Bu sayede 80 kilometre yol kat edebilen otobüs, duraklarda kısa süreli şarjlarla 24 saat kesintisiz hizmet sunabiliyor.

ŞEHİR İÇİ TRAFİĞİ NEFES ALACAK

Törende konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Bugün ömrümün en güzel günlerinden birini yaşıyorum. Samsun’da beklenti ne ise o projeleri hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile birlikte İlkadım ve Canik’te hızlı bir şekilde kentsel dönüşümü başlattık ve inşası devam ediyor. Hemen akabinde ulaşım master planı çalışmalarını başlattık. Ulaşım ana planımız onaylandı ve 3 başlık halinde toplandı. Ulaşım, otopark ve parklanma ile bisiklet ana planı onaylandı ve çalışmalarımızı bu doğrultuda yapıyoruz. Vatandaşlarımız Samsun gibi bir yerde sanayiden Atakum’a 1 saatten erken gidemiyor. Sürekli ve ciddi araç trafiği oluyor. Çok çalışma yaptık ve ASELSAN ile birlikte sözleşme yaparak işe koyulduk. Yüzde 52 civarında ana trafiğimizi rahatlatacak. Akabinde Ulaştırma Bakanlığımızın yapacağı Batı Çevre Yolu ve diğer yatırımlar ile birlikte ciddi anlamda trafik rahatlayacak. Gülsan’ı da taşıdığımızda şehir içi trafiği nefes alacak” dedi.

GELECEK NESİLLER RAHAT EDECEK

Gelecek nesillere yeniden bir çalışma yaptırmayacak şekilde projelerin hayata geçirildiğini vurgulayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Samsun kent dokusunda yeterli yeşil alan ve parklanma zamanında bırakılmadığı için kesin çözüm neyi gerektiriyorsa gelecek nesillere bir daha o konuda çalışma yaptırmayacak şekilde şu anda projelerimizi hayata geçiriyoruz. Havza’da bugün otoparkımızın temelini birlikte attık. O ilçenin 50 yıllık park ihtiyacını karşılayacak. Merkezde ve ilçelerde devam eden otopark inşaatlarımız var. Akabinde 4 tane daha gelecek. Toplu taşıma noktasındaki çalışmalarımız kapsamında yürüttüğümüz istişareler sonucunda Ultra hızlı şarj özellikli elektrikli otobüsleri şehrimizde hayata geçirmeye karar verdik” diyerek şöyle devam etti:

SAMSUN’UN GENELİNE YAYILACAK

“Elektrikli otobüsler geleceği olan geliştirilebilir ve sürdürülebilir bir toplu ulaşım aracı. Verim aldığımızda tüm Samsun geneline yayacağımızı gördük. Şehircilikte maksimum düzeyde ‘ben yaptım oldu’ değil ihtiyaç olanı ve şehre verilecek hizmetin ne olduğunu yakalama noktasında bir gayretimiz var. Kadromuzu da bu konuda güçlendirdik. Bu vizyonla gidiyoruz. Tüm teşkilatlarımız ve ekibimizle birlikte maksimum bir uyumla çalışıyoruz. Bize her konuda verdiğiniz destek için de Sayın Bakanım size çok teşekkür ediyorum. Bu elektrikli otobüsleri bende kullanarak yolcu taşımayı büyük bir heyecanla bekliyorum. Şehrimize hayırlı uğurlu olsun.”

VİZYONEL BELEDİYECİLİĞİN EN GÜZEL ÖRNEĞİNİ YAŞIYORUZ

Samsun’da vizyonel belediyeciliğin en güzel örneklerinin yaşandığını ve kentin dünyaya örnek çalışmalara imza attığını söyleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Sabah başlayan Samsun programımız tüm hızıyla devam ediyor. Önce Havza ilçemizde Mekanik Otopark İnşaatı temel atma törenine katıldık. Gerçekten çok etkilendim. Havza gibi sıkışık bir ilçenin özellikle araç trafiği sorununa çözüm olacak teknolojik bir projeyi hayata geçirmek vizyonel bir belediyeciliğin örneği. Bu manada başkanımızı tebrik ediyorum. Daha sonra Samsun sanayisine değer katan Havza Sanayi Bölgesi’ni ziyaret ettik. Oradaki firmalarımız ile görüştük. Yeni yapılan inşaatları gördük” diyerek, “Havza OSB’yi de genişletiyoruz. Çünkü yatırım ve yatırımcı talebi oldukça fazla. Karadeniz’in üretim üssü olan Samsun’da hayata geçen değerli projeler yüzümüzü güldürmeye devam ediyor. Ladik’te Ambarköy ismiyle muhteşem bir proje hayata geçmiş. Aslında projenin bir parçası da bizim bakanlığımıza ait. Ladik’e gidip orayı görmediyseniz mutlaka görün. Samsun merkeze geldik. Otobüsümüzü kullanarak tören alanına girdik. Fevkalade önemli bir proje” şeklinde konuştu.

BAKAN VARANK: YENİ BİR DEVİR BAŞLIYOR. SAMSUN TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU

Toplu ulaşımda yeni bir devrin başladığını belirten Bakan Varank, şunları söyledi: “Yeni, çevreci, elektrikli otobüs projesini hayata geçirecek Samsun Büyükşehir Belediyesi bu yatırımla şehir içi toplu ulaşımda bir devri kapatıp yeni bir devri açacak. Çalışmalar tamamlandığında Samsun halkı ultra hızlı şarj yeteneğine sahip elektrikli otobüslerine kavuşmuş olacak. Bu önemli projenin Samsun’a ve ülkemize şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. Mustafa Başkanımız yerli ve milli üretim adına önemli bir insiyatif almış oldu. Teşbihte hata olmaz. Armut piş ağzıma düş demek yerine kendisi kolları sıvadı sektörü harekete geçirdi. Türkiye’ye örnek oldu. Başkanımız dünyanın sayılı savunma sanayi firmalarından biri olan ASELSAN ve ülkemizin köklü kuruluşlarından olan TEMSA ile işbirliği yaptı ve inanıyorum ki bu sürecin sonunda hem kendisi hem de Samsun halkı gurur duyacak. Tabi bu eserle birlikte Samsunlu vatandaşlarımız kaliteli, çevre dostu, gürültüsüz ve modern bir hizmete kavuşmuş olacak.”

Proje tamamlandığında Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin tüm otobüs filosu elektrikli araçlardan oluşacak. Bunun nihai hedef olduğunu söyleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Bu tabi nihai hedefimiz. 10 adet elektrikli otobüsümüz Taflan, Havaalanı ve Soğuksu bölgesinde hizmet vermeye başlayacak. 15 dakikada tam şarj olabilen yüksek teknolojiye sahip. Bir cümle ile özetleyecek olursak Samsunlu hemşehrilerimiz önümüzdeki dönemde yerli, milli ve modern çizgilere sahip en son model elektrikli otobüslere kavuşacak” diyerek sözlerini şöyle tamamladı:

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VİZYONER BİR İŞE ADIM ATTI

“Proje ile birlikte fosil yakıt ve bakım onarım giderlerinde belediyemiz önemli bir tasarruf elde etmiş olacak. Çevre dostu araçlarımız 200 bin kilogram karbon salınımını engellemiş olacak. Büyükşehir Belediyemiz gerçekten vizyonel bir işe adım attı. Şu anda 40 megavatlık bir güneş enerjisi santrali kurulumunu yapıyor. 40’ı da gelecek. İşte güneş enerjisinden elde edilecek elektrikle yönetilen araçlarla şehrinizde hizmet verdiğinizde sıfır karbona ulaşmış olacaksınız. Avrupa’da birçok ülke biz bunu nasıl başaracağız diye düşünüyor. Onlar düşünürken vizyonel belediyeciliğin örneğini işte biz Samsun’da görüyoruz. Başkanımızı ve ekibini tebrik ediyorum. Tekrar Samsun halkına hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

Konuşmaların ardından ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ile Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir protokolü imzaladı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Hancıoğlu: “Yanan ormanları ranta açmaya yeltenecek her girişim, karşısında CHP’yi bulacak!”

28 Temmuz’da Antalya’nın Manavgat ilçesiyle başlayan ve devamında çıkan diğer yangınlarla adeta bir “yangın fırtınası”na dönüşen süreçte, parti yönetiminin görevlendirmesiyle oluşturulan heyette yer alan CHP Parti Meclisi Üyesi ve Samsun Milletvekili Hancıoğlu “Yanan ormanları ranta açmaya yeltenecek her girişim, karşısında CHP’yi bulacak” dedi.

Published

on

CHP’nin, Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde art arda yaşanan orman yangınlarından etkilenen bölgelerde yürütülen çalışmaları ve mağduriyet yaşayan vatandaşların sorunlarını gözlemlemek üzere oluşturduğu heyette yer alan Parti Meclisi Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, heyetin çalışmaları ve kendi gözlemleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yangın fırtınası sürecinde, Marmaris, Köyceğiz, Mazı, Milas ve Çökertme’deki yangınlardan etkilenen bölgelerdeki çalışmalara katılan Hancıoğlu özellikle bölgedeki orman köylüsünün büyük bir mağduriyet yaşadığına işaret etti. Yitirilen canlar dışında, oluşan diğer bütün kayıpların toplumsal dayanışmayla aşılabileceğini vurgulayan Hancıoğlu “ancak şimdi yapmamız gereken bir şey daha var; o da bu felaketle mücadelede yaşanan sorunların tespit edilerek, gereğinin yapılmasıdır” dedi.

“Türkiye’nin orman varlığı zenginliği kadar, orman yangını riski de yüksektir” diyen Hancıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaşadığımız bu süreç, ülkemizin orman yangınları konusunda bir master planı olmadığını, hatta bu konuda hiçbir politikasının olmadığını ortaya çıkarmıştır. Yine bu süreçte başta yangınla mücadelede görev yapacak uçak ve helikopter filosu konusu olmak üzere, kamu kaynaklarının doğru kullanılmadığı, küçük siyasi hesaplar içine girildiği ve rantçı bir yaklaşım sergilendiği gün yüzüne çıkmıştır. Siyasal otorite işi daha da ileri götürerek, yangınlarla mücadele aşamasında, kendi partisinden olmayan belediyeleri dışlamış, koordinasyon sürecini ve yürütülen çalışmaları akamete uğratmıştır. İşte bu nedenlerle yaşadığımız sorun teknik bir konu olmaktan çıkarak, siyasal bir sorun halini almıştır.”

Bütün olumsuzluklara rağmen, orman yangınlarına karşı canla başla mücadele eden tüm orman çalışanlarına, polis ve askerlerimize, canını ortaya koyan itfaiye erlerine, parti ayırt etmeksizin tüm belediyelerin personellerine, sağlık emekçilerine ve gönüllü olarak sahada çalışan vatandaşlara, ülke olarak minnet borçlu olduğumuzu kaydeden Hancıoğlu açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Yitirdiğimiz canları geri getiremeyiz belki ama biz ülke olarak yaşadığımız diğer kayıpları hızla telafi edecek güçteyiz. Yanan orman alanları üzerinde daha şimdiden rant hesapları yapanları da açıkça uyarıyoruz: Yanan ormanları ranta açmaya yeltenecek her girişim, karşısında CHP’yi bulacak!”

Continue Reading

Gündem

Kadın girişimcilerden, aşı çağrısı

Samsun TSO bünyesinde faaliyetlerini sürdüren TOBB samsun Kadın Girişimciler İcra Kurulu üyeleri, Valilik tarafından başlatılan, “Haydi Samsun, Hedef 1 Günde 55 bin 555 Aşı” kampanyasına destek çağrısında bulundu.

Published

on

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) bünyesinde faaliyetlerini sürdüren TOBB samsun Kadın Girişimciler İcra Kurulu, Başkan Mihriban Akyüz başkanlığında bir araya geldi. Yapılan toplantıda, Samsun Valiliği koordinesinde İl Sağlık Müdürlüğünce, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında hayata geçirilen, “Hedef 1 Günde 55 bin 555 Aşı” kampanyasına tüm Samsunluların destek verilmesi çağrısında bulunuldu

“Rehavete kapılmamalıyız”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan TOBB Samsun Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Mihriban Akyüz, koronavirüs salgınında vaka sayılarının yeniden artış göstermeye başladığını belirterek, aşı kampanyasına herkesin destek vermesi gerektiğini söyledi. Samsun Valiliğinin koordinatörlüğünde, İl Sağlık Müdürlüğünce başlatılan kampanyayı anlamlı ve bir o kadar da değerli bulduklarını belirten Mihriban Akyüz, “Samsunlular olarak bize de düşen, normalleşme süreci öncesi yaşanan kapanmaların yeniden olmaması için bu kampanyaya tam destek vermektir. Çin’den başlayarak, tüm dünyayı etkisi altına alarak adeta bir küresel hastalık haline gelen COVID-19 maalesef hayatımızı her yönüyle çok etkiledi. Covid-19’a karşı 1,5 yılı aşkın süredir çok ciddi bir mücadele veriliyor. Tüm dünyayı sarsan hastalık karşısında her ne olursa olsun ‘bu iş bitti artık’ diye rehavete kapılmamak lazım. Çünkü tekrar çok daha kötü senaryolarla karşı kaşıya kalmamız kaçınılmaz olacaktır” dedi.

Aşı kaçınılmaz

Hastalığa karşı en önemli silahın aşı olduğunu belirten Akyüz, “Samsun’un aşı tablosunda mavi renge ulaşması için aşı kaçınılmazdır. Geçirdiğimiz zor dönemi bir daha yaşamamak için aslında yapmamız gereken şey çok basit. Normalleşmek için bilime ve aşıya güvenmek. Aşının gücüne inanarak, aşımızı yaptırarak ve ayrıca, maske, sosyal mesafe, hijyen tedbirlerine azami dikkat ederek, bu virüsün üstesinden geleceğimiz bir gerçek. İnşallah tüm tedbirlere uyarak, tekrar yakınlarımızla, dostlarımızla sımsıkı sarıldığımız, kucaklaştığımız eski günlere geri döneceğiz. Onun için diyoruz ki; Haydi Samsun aşıya” diye konuştu.

Continue Reading

Gündem

AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı İnci’den Havza Belediyesine ziyareti

Bir dizi programa katılmak üzere Samsun’da bulunan AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı, Bölge Koordinatörü ve 25. Dönem Sakarya Milletvekili Ali İnci Havza Belediyesini ziyaret etti.

Published

on

AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı, Bölge Koordinatörü ve 25. Dönem Sakarya Milletvekili Ali İnci ile beraberindekiler Havza Belediyesi ziyaret ederek Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ve Ak Parti Havza İlçe Başkanı Kadir Kayan ile bir süre görüştüler.

Havza Belediye Başkani Sebahattin Özdemir’in makamında gerçekleşen ziyarette Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir Havza Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar, projeler ve projelerde gelinen noktalar hakkında İnci ve beraberindekilere bilgiler aktardı.

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir; “Projelerimizi hayata geçiriyoruz. Halkımıza hizmet ulaştırmak için birlik ve beraberlik içinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. İlçemiz için önemli olan projelerimizi tek tek hayata geçiriyoruz. Ziyaretlerinizden ötürü sizlere teşekkür ediyorum.” Dedi.

Ak Parti Havza İlçe Başkanı Kadir Kayan; “ Halkımızın talepleri doğrultusunda hizmetlerimiz yönlendiriyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda 2023 hedeflerine ulaşmak adına sahada halkımız ile birlikteyiz.” Dedi.

AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı, Bölge Koordinatörü ve 25. Dönem Sakarya Milletvekili Ali İnci Özdemir ve Kayan’a çalışmalarından ötürü teşekkür etti. İnci 2023 hedefleri doğrultusunda yerel yönetimlerin çalışmalarının ve vatandaşla temaslarının çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Ziyaretin sonunda Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ve Ak Parti Havza İlçe Başkanı Kadir Kayan, AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı, Bölge Koordinatörü ve 25. Dönem Sakarya Milletvekili Ali İnci’ye semaver hediye ettiler.

Continue Reading

Trendler