Connect with us

Gündem

Ayancık’ta yaşanan sele ilişkin iddialara Ayhan Ergün’den yanıt

Ayancık ilçesinde meydana gelen sel felaketinin ardından muhalefetin hedefe koyduğu dönemin Ayancık Belediye Başkanı Ayhan Ergün, iddialara tek tek yanıt verdi. Muhalefetin kendi beceriksizliklerinin üzerini örtmek için hedef saptırdığını belirten Ergün, “Bizim görev yaptığımız 14 yıllık hizmet dönemimizde hiçbir şekilde Ayancık ilçemizde ve Dere kenarlarında yeni bir imar planı ve ruhsatlandırma işlemi yapılmamıştır. En son Revize İmar Planları 1990 yılında bizden önceki CHP’li Belediye yönetimleri döneminde yapılmıştır” dedi.

Published

on

Sinop’un Ayancık ilçesinde 2004-2018 yılları arasında Belediye Başkanlığı görevinde bulunan Ayhan Ergün, İYİ Parti Milletvekili Erhan Usta, CHP Samsun il yönetimi ve bazı yerel gazetelerde hakkında çıkan iddialara tepki gösterdi. Sinop, Kastamonu ve Bartın’da meydana gelen sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileyen Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Ayhan Ergün, tüm Batı Karadeniz halkına da geçmiş olsun dileklerini iletti. Kendisinin Büyükşehir Belediyesinde önceki dönemde göreve başladığını, bilinçli bir şekilde AK Parti, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Belediye Başkanı Mustafa Demir ile kendisi hakkında kara propaganda yapıldığını belirtti.

Ayancık Deresi’nin her iki yakasının hiçbir zaman kendi dönemlerinde imara açılmadığını kaydeden Ayhan Ergün, “Çay yatağında başkanlığım döneminde Belediyemizin talebi üzerine ortak protokolle 500 yıllık debi ölçeklerinde DSİ teknik mühendisleri tarafından bir projelendirme ile dere ıslah çalışmaları yapıldı. Köprü yapımı DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildi. Bu kapsamda yaklaşık 7 kilometre boyunca deniz kenarından İkisu bölgesine kadar 60-70 metre genişliğindeki alan ortalama 120 metre genişliğe ve 4 – 5 metre olan derinlik ortalama 10 -12 metreye çıkarılarak içerisindeki rüsubatların büyük çoğunluğu başka alanlara taşındı. Ayrıca dere yatağı genişletilerek etrafına duvarlar yapıldı. Bilgi sahibi olmadan fikir üretenlerin konuyu araştırmadan kamuoyunu yanıltma çabalarını iyi niyetle değerlendirmek mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Bir Partinin Genel Başkan Yardımcılığı makamını işgal eden birinin dere yatağının 120 metreden 80 metre genişliğine düşürüldüğü, bilimsellikten uzak çalışma yapıldığı, buralara imar verilerek rant elde edildiği, şehir merkezini göstererek burada 17 kayıp var iddialarının doğru olmadığını, bu konuda kayıtların şu anki CHP’li Ayancık Belediye yönetiminden ve DSİ Bölge Müdürlüğü arşivlerinden kolaylıkla alınabileceğini ifade eden Ayancık Belediyesi Eski Başkanı Ayhan Ergün, “Görev yaptığım dönem içerisinde dere yatağının her iki tarafında da hiçbir yapıyla ilgili imar değişikliği yapılmadığı gibi ruhsat da verilmemiştir. İddia edilen Küçük Sanayi Sitesi, Rıfat Örnek Sitesi, benzinlik istasyonu ve diğer tüm yapı ruhsatları ve imarları bizden önceki CHP’li Belediye yönetimleri döneminde gerçekleştirilmiş olup yine o zamanki CHP Genel Merkez yönetimi tarafından temel atma törenleri tertip etmişlerdir. CHP Samsun İl Başkanı ile İYİ Parti İl Başkanı tüm bu gerçekleri bildikleri, yalanlarını siyasetlerinin ana malzemesi yaparak, bizlerin üzerinden Belediye Başkanımız Mustafa Demir’i yıpratma hevesi ile hedef şaşırtarak, kendi belediye dönemlerinin ve yönetimlerinin hata ve sorumluluklarını da bizlere fatura ederek gerçeklerin üzerini kapatabileceklerini zannetmektedirler” ifadelerini kullandı.

“Hizmet dönemimiz içerisinde Ayancık ilçesinde ve dere yataklarında hiçbir zaman rant için veya başka nedenlerle yeni bir imar planı çalışması ve ruhsatlandırma işlemi yapılmamıştır” vurgusunu yapan Ayhan Ergün, Ayancık ilçesindeki en son revize imar planları 1990 yılında CHP’li Belediye yönetimleri döneminde olduğunu dile getirdi. İddia edildiği gibi Dere derivasyon çalışması yapılan şehir merkezini kapsayan derenin iki tarafından da taşkından dolayı hiçbir vatandaşın hayatını kaybetmediğini söyleyen Ergün, “Can kayıplarımız belediye sorumluluk alanlarımızın dışında yer alan Baba Çay Köyünde sel taşkınları nedeni ile gerçekleşmiş bulunmaktadır. Eğer bizim dönemimizde DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından Ayancık Deresi ıslahı yapılmasaydı ve deredeki rüsubatlar boşaltılmasaydı ilçenin yüzde 70’i selden etkilenir ve Ayancık tarihi bir yıkıma uğrar yüzlerce can kaybını bugün konuşuyor olurduk” diye konuştu.

Hakkında çıkan haberler ve yalan ifadelerle kamuoyunu yanıltmaya çalışanlar hakkında yasal işlem başlatacağını dile getiren Ayhan Ergün, şunları söyledi:

“Orman Toprak Deposu ise gelen şikayetler üzerine dönemin kaymakamı tarafından Yenikonak bölgesinden başka bir alana taşınmak istendi. Ancak o dönem yönetimlerinde genellikle CHP’lilerin bulunduğu ORKOP (Türkiye Ormancılık Kooperatifleri Merkez Birliği) ile Yine CHP’li bilinen yöneticilerinin bulunduğu Nakliyeciler Kooperatifi tarafından bu taşınma kararına yerel halkıda kışkırtıp örgütleyerek ‘ekmeğimiz başka tarafa veriliyor’ şeklindeki yoğun baskılarla karşı çıkılmış, Ankara’daki temsil edildikleri siyasileri de kullanarak bu taşınma işlemine engel olmuşlardır. Bizlerle ilgili hiçbir gerçeği yansıtmayan bu iddiaların asıl nedeni hem AK Parti iktidarını hem de bizim üzerimizden Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir’i hedef almaktır. Siyasi ahlaktan yoksun bu iddiaların ve yalanların asıl amaçlarından biri de kendi geçmiş hatalarının ve beceriksizliklerinin üzerini örtme telaşıdır.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Taşçı’dan Deveci’ye Jet Yanıt

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci’yi sert bir dille eleştiren önceki dönem Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, “Ar damarı çatlamış birini arıyorsa, kendi hukuk bürosundan, başkanı olduğu belediyeyi icraya veren başkana baksın” dedi.

Published

on

By

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci’yi sert bir dille eleştiren önceki dönem Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, “Ar damarı çatlamış birini arıyorsa, kendi hukuk bürosundan, başkanı olduğu belediyeyi icraya veren başkana baksın” dedi.


Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci’nin açıklamalarını şaşkınlıkla takip ettiğini söyleyerek İshak Taşçı, “Başkan Deveci, başarısızlığını başkalarına fatura etme hastalığına yakalandı. Ar damarı çatlayan birini arıyorsa, nereye bakması gerektiğini ona bir hatırlatayım. 300’e yakın insanı işten çıkartıp, hiç işçi çıkartmadım diyen başkana baksın ” diye konuştu.

“AR DAMARI ÇATLAMIŞ ARAYAN…”

İshak Taşçı, kendisini eleştirenlere ‘ar damarı çatlamış’ ifadesini kullanan Başkan Deveci’ye sert çıkarak, “Başkan Deveci, kendisini eleştiren, yanlışlarını dile getirenlere, ar damarı çatlamış şeklinde bir ifade kullandı. Ar damarı çatlayan birisini görmek istiyorsa, kendi hukuk bürosundan, başkanı olduğu belediyeyi icraya veren başkana baksın. 300’e yakın insanı işten çıkartıp, hiç işçi çıkartmadım diyen başkana baksın. 210 Milyon TL belediye bütçesini ve 132 Milyon TL belediye borcunu kendisi onaylayıp, bu rakamı kamuoyuna 200 Milyon TL olarak lanse eden başkana baksın. Kendi yeğenine şirket kurdurup, o şirketi de batıran, sonra çıkıp da bu şirketin borcu olmadığını söyleyen başkana baksın. Bir önceki dönemden ‘masa kadar’ bile arsa kalmamış deyip, 143 adet belediye arsasını satan başkana baksın. Seyir Terasını tek kişi olarak girip yarı fiyatına alan şahsı önce tanımadığını, sonra köylüsü olduğunu itiraf eden başkana baksın. 2020 yılı Mart ayı’na ait 70 bin TL’lik internet borcunu ödemeyip, icra gelince de ‘önceki dönem borcu’ diye insanları kandırıp meydana toplayan başkana baksın. 87 proje hayata geçiren önceki dönem başkanına laf atıp, tek bir eseri olmayan başkana baksın. Kötü sözleri hep kendini anlatıyor” şeklinde konuştu.

“ATAKUM HALKI GERÇEKLERİ GÖRÜYOR”
Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci’nin başarısızlığını başkalarına fatura etme hastalığına tutulduğunu söyleyen önceki dönem Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, “Başkan Deveci’nin açıklamasını takip ettim. Bugüne kadar çizdiği profilin dışına çıkmayarak, bizi şaşırtmadı. Seçilmiş bir insana yakışmayan bir tarz ile başarısızlığının faturasını başkalarına çıkarmaya devam etti. Ne yazık ki bu açıklamalar, başarısız bir yönetim anlayışının ürünüdür. Görevi devraldığı günden itibaren, enkaz edebiyatı yaparak, karalama kampanyaları düzenleyerek, itibarsızlaştırma çabası içerisine girerek yoluna devam eden Cemil Deveci, 3 yılda bırakın bir çivi çakmayı, kendisinden önce yapılmış projeleri de, çalışmaları da birer birer yok etmektedir. Atakum halkı, bu gerçeği çok net bir şekilde görmektedir” dedi.

“O’NDAN BİR ŞEY BEKLENMİYOR ARTIK”
Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci’den artık bir hizmet beklentisi içerisinde olmadıklarını söyleyen İshak Taşçı, “Yaptığı her iş nedeniyle düzenli olarak kendi kendini köşeye sıkıştıran Cemil Deveci’nin, başkan olduğu günden bu yana, önceki dönem diye başladığı her cümlenin yalana ve iftiraya dayalı olduğunun artık halkımızda farkına vardı. Ondan hizmet noktasında bir şey beklediğimiz yok. En azından kendisinden önce yapılanlara sahip çıkabilseydi. Onu da yapamadı. 5 yıllık emeklerimiz, onun yüzünden yok olurken, ilçemiz de ne yazık ki kayıp bir 5 yıl yaşıyor. Benim en çok canımı acıtan, büyük emeklerle ilçemize kazandırdığımız projelerin, beceriksizlik yüzünden kaybolup gitmesi. Bakalım daha hangi projelerimizi ziyan edecek” diye konuştu.

Continue Reading

Gündem

Halim Batur turnuvasının kazananı Kadıköyspor oldu

İlkadım Belediyesi Halim Batur anısına düzenlenen futbol turnuvasının şampiyonluk kupasını Kadıköyspor havaya kaldırdı. Turnuvada ikinci Derebahçespor olurken üçüncü Şehit Uğur Birincispor kulübü oldu.

Published

on

İlginin yoğun olduğu turnuvada şampiyonluk için saha çıkan Kadıköyspor ile Derebahçespor maçının ilk yarsında rakip takım karşında üstünlük kuran Kadıköyspor maçın ilk yarısını 4-0 önde kapattı.İkinici yarıya hızlı başlayan ve ilk yarıdaki üstünlüğü attığı 8 golle süsleyen Kadıköyspor maçı 12-0 kazandı. Gol yağmuruna dönüşen maçın bitiş düdüğü ile kupa sevincini maça gelen taraftarlarla paylaşan futbolcular renkli görüntülere sahne oldu.

“Emeği geçen herkese teşekkür etti”

Ödül töreninde konuşan İlkadım Yabpa Spor Başkanı Ali Akyüz,” Her şey ilkadımla başlar sözünün en güzel örneğini burada yaşadığımızı düşünüyorum. Pandemi nedeniyle uzun sporcularımız futbola hasret kalmıştı.2 ay önce amatör spor kulüpleri bir turnuva düzenledi. Bizde bu turnuvadan esinlenerek çocuklarımıza bir tören yapmayı düşündük. Bu düşüncemizi Belediye Başkanımıza ilettik. Burada bulunduğumuz tesisimize ismini veren Halim Batur anısına düzenleyerek bir ilk daha gerçekleştirdik. İlerki yıllarda tüm takımlarımızı da bir araya getirerek bunun devamını yapmak istiyoruz.3 senelik mücadelemizi oluşturduğumuz bayan takımı ile Süper Lige çıktı. Bu başarıda emeği geçen başta belediye Başkanımız Necattin Demirtaş’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“Spor tüm kötü alışkanlıkları yenmek için en büyük imkan”

Burada turnuvamıza gelen tüm katılımcılara ve Halim Batur kardeşimizin değerli ailesine, antrenörlerimize ve emeği geçen herkese canı gönülde teşekkür ediyorum diyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş,” Güzel bir atmosferde güzel bir final maçı izledik.Bayada heyecanlandım. İlkadım Yabpa Spor Başkanı Ali Akyüz başkanın Halim Batur turnuvası için geldiği zaman biz kendisine destekte bulunmak için büyük bir özveriyle dahil olduk. Halim Batur adını verdiğimiz turnuvamız bizi çok onurlandırdı. Halim kardeşimizle bir gönül bağımız vardı. Bu turnuva ile onu adını unutturmamak adına güzel bir etkinlik oldu. Asıl amacımız geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi sokaklardan, internet kafelerden ve kötü alışkanlıklardan uzak tutmak ve onları sporla topluma faydalı bireyler yapmak için elimizden gelen tüm imkanlarımızı sonuna kadar kullanacağız. “Bu anlamda sizlere büyük görev düşüyor. Çocuklarımızı bağımlılıklardan, boş zaman geçirmekten ve kötü alışkanlıklardan korumak zorundayız. Bu vesileyle spor tesislerimiz, çocuklarımızı bu  alışkanlıklardan korumak, kötülükleri yenmek için en büyük imkan. Bu imkanı da sizlerin en güzel şekilde değerlendireceğinizden hiç şüphem yok” dedi.

Başarı elde eden takımlara, futbolcular, görev yapan hakemlere ödüllerinin verildiği törende İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, birinci olan Kadıköyspor kulübü oyuncularını tebrik edip madalyalarını ve Şampiyonluk kupasını takdim etti. Turnuvanın ikincisi olan Derebahçe takımına ödülünü Amatör Spor kulüpleri Federasyon Başkanı Şener Aydın, Üçünücü olan Şehit Uğur Birinci’ye Türkiye Futbol Federasyonu Bölge Müdürü İbrahim Güven, dördüncü olan Karadenizspor kulübüne madalyalarını  ise Halim Batur’un eşi Nihan Batur takdim etti.

Continue Reading

Gündem

Karaaslan: ‘TEKNOFEST 2022’ ile Türkiye’nin kalbi Samsun’da atacak

21-26 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen TEKNOFEST 2021’in kapanış gününde TEKNOFEST’in gelecek yıl Samsun’da düzenleneceği açıklandı.

Published

on

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’in 2022’de Karadeniz Bölgesi’nde Samsun merkezli gerçekleştirilecek olmasının çok önemli olduğunu kaydetti.

TEKNOFEST’in 2. defa İstanbul dışında düzenleneceğini söyleyen Karaaslan, “Bu anlamlı ve büyük organizasyonun İstanbul dışında gerçekleştirileceği 2. şehrin Samsun olması ayrıca anlamlıdır. TEKNOFEST her şeyden önce Samsun’un sağlam temelleri olan bilimsel altyapısının gelişmesine ve gençlik şehri kimliğinin güçlenmesine katkı sağlayacaktır. Samsun; güçlü altyapısı ve üstyapısıyla,  konaklama kapasitesiyle, ulusal ve uluslararası organizasyonların gerçekleştirilmesine olanak sağlayan tesisleriyle, 2 devlet üniversitesiyle, gençlere sunduğu imkânlarla TEKNOFEST’e en iyi şekilde ev sahipliği yapacaktır.” dedi.

TEKNOFEST’in Samsun’da gerçekleştirilmesi noktasında uzun zamandır görüşmeler yaptıklarını, bugün ise bunun sonucunu aldıklarını belirten Karaaslan, “Gençlik şehri Samsun’umuz 2022 yılında, dünyanın bir numaralı havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’e ev sahipliği yapacak. Bugüne kadar ulusal ve uluslararası organizasyonlara başarıyla ev sahipliği yapan şehrimiz gelecek yıl bu büyük festivali de kendine yakışır şekilde gerçekleştirecektir. Ülkemize, milletimize, şehrimize ve tüm gençlerimize hayırlı olsun.” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) yürütücülüğünde, Türkiye’de milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda önemli çalışmalar yapan birçok kuruluşun paydaşlığıyla TEKNOFEST’in bu yıl 4. kez kapılarını açtığını belirten Karaaslan, “TEKNOFEST, Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ülkemizde son 19 yılda yerli ve milli teknolojilerde ortaya konulan gayretlerin ve atılımların bir neticesidir. AR-GE ve yenilikçilik ekosistemimizi geliştirmek için Sn. Cumhurbaşkanımızın vizyonu ve önderliğinde büyük çaba harcıyor, ülkemizin teknoloji kabiliyetlerini en üst seviyeye taşımak için gayretle çalışıyoruz. Türkiye’yi gururlandıran teknolojilere imza atan ve gençlerimize ilham olan Bayraktar ailesine bu vesileyle teşekkürlerimi iletiyorum. Gençlerimizin bu vizyona katkı sunacak çalışmalar içinde olmalarını görmek, geleceğe dair umutlarımızı daha da büyütüyor.” görüşünü paylaştı.

Karaaslan, “TEKNOFEST’te her sene; roketten, insansız hava araçlarına, elektrikli araçlardan yapay zekâ teknolojilerine, iletişim teknolojilerinden uçan araba tasarımına, biyoteknolojiden çevre ve enerjiye kadar birçok alanda gençlerimizin takım ruhu ile rekabetlerine şahitlik ediyoruz. Ülkemizin Milli Teknoloji Hamlesi’nin eseri olan TEKNOFEST sayesinde çocuklarımız ve gençlerimiz araştırma yapmanın, üretmenin, icat ortaya koymanın heyecanını yaşıyor. Kendilerine 2053 ve 2071 vizyonları emanet edilen gençlerimizin her alanda donanımlı ve nitelikli yetişmenin gayreti içinde olduğunu görmek hepimizi sevindiriyor. İnanıyoruz ki gençlerimiz ülkemizin milli teknoloji hikâyesini başarıyla yazmayı sürdürecektir.” dedi.

Samsun’un yarışlarda elde ettiği başarılara da değinen Karaaslan, “Orta irtifa roket kategorisinde Türkiye 1.si olan Tanyeli Roket Takımı başta olmak üzere Samsunlu gençlerimizin başarıları göz dolduruyor.” açıklamasında bulundu. 2018’de ilk defa düzenlenen TEKNOFEST’in her yıl milyonları bulan ziyaretçi sayısıyla büyümeye devam ettiğini ve 88 ülkeden yüzlerce öğrenci ve girişimcinin katıldığı küresel bir organizasyon haline dönüştüğünü aktaran Karaaslan, “Seneye 5.si gerçekleştirilecek TEKNOFEST ile bilim ve teknolojiye dair her şey şehrimizde olacak, Türkiye’nin kalbi Samsun’da atacak.” dedi.

Continue Reading

Trendler