DOLAR31,3820% 0.45
EURO34,0727% 0.53
STERLIN39,7995% 0.53
FRANG35,5400% 0.56
ALTIN2.102,95% 2,44
BITCOIN1.983.8731.674

Atakumluların 1 milyon 800 bin lirası Pazarcılar Odasına devredildi

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Atakumluların 1 milyon 800 bin lirası Pazarcılar Odasına devredildi

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci’nin meclisten yetki almadan imzaladığı hukuksuz protokol ile suç işlediği, Atakumluların 1 milyon 800 bin lirasını Pazarcılar Odası ile paylaştığı ortaya çıktı.

————– Atakum Belediyesi ile Pazarcılar Odası arasında imzalanan protokole göre pazar yerlerinin temizlik ve güvenlik işleri Pazarcılar Odasına devredildi. Temizlik ve Güvenlik işleri hala belediye personelleri tarafından yapılan pazar yerleri hakkında yapılan hukuksuzluk sadece bu kadar da değil. BELEDİYE KASASINA 1 MİLYON 800 BİN TL GİRİYORDU Atakum Belediyesi, önceki dönem 3 metrekare yer için pazarcılardan 3,5 TL ücret alıyordu.

Atakum ilçesindeki pazar yerlerinden alınan bu ücret neticesinde Atakum Belediyesinin kasasına yılda 900 bin TL para giriyordu. Cemil Deveci belediyeyi devraldıktan sonra pazarcılardan alınan ücrete %100 zam yaparak 7 TL’ye çıkardı. Bu durumda, Atakum Belediyesinin kasasına giren para önceki döneme göre yüzde yüz artarak 1 milyon 800 bin tl oldu.

DEVECİ HANGİ YETKİYLE PROTOKOL İMZALADI? Geçtiğimiz günlerde, Samsun Pazarcılar Odası ile Atakum Belediyesi arasında bir protokol imzalandı. İmzalanan protokolle, Atakum’daki tüm semt pazarlarının düzenlenmesi, denetlenmesi ve işletilmesinin 1 yıllığına Samsun Pazarcılar Odası’na devredilmesi kararlaştırıldı. Ancak, protokol imzalamak için Atakum Belediye Meclisinden yetki almayan, hatta protokolün detaylarını meclisin bilgisine dahi sunmayan Başkan Deveci, yaptığı hukuksuz protokolle Atakumluların kasasına girecek olan 1 milyon 800 bin liralık miktarı Pazarcılar Odasına devretmiş oldu.

İKİ TARAF DA PROTOKOLE UYMUYOR Atakum Belediyesi ile Pazarcılar Odası arasında imzalanan protokole göre pazar yerlerinin işletmesi Pazarcılar Odasına devredildi. Anlaşmaya göre tüm pazar yerlerindeki güvenlik ve temizlik işlerinin de Pazarcılar Odası tarafından yapılması gerekiyor fakat, Pazar yerlerinin güvenlik hizmetini Atakum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü personeli sağlarken, temizlik işlerini de Atakum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü personelleri tarafından yapılmaya devam ediliyor.

Cemil Deveci’nin Atakumluların 1 milyon 800 bin liralık gelirini neyin karşılığında Pazarcılar Odasına devrettiği sorusu henüz cevap bulmadı. İMAR PLANINDA PAZAR YERİ OLARAK BELİRLENMİŞ OLMALI Pazar Yerleri Hakkında Yönetmeliğin ikinci bölümünün 1. maddesinde belirlenen kurala göre, pazar yerleri, belediyeler veya yüzde ellisinden fazlasına sahip oldukları iştiraklerince işletilir ve bu yetki devredilemez.

Ancak, pazar yerlerinin işletilmesine ilişkin bazı hizmetler, bu yönetmelik ve ilgili mevzuat hükümlerine aykırı hüküm içermeyecek şekilde yapılacak belirli süreli protokoller ile meslek kuruluşları eliyle yürütülebilir. Ancak bu işletmelerin görevlerini yerine getirebilmeleri için, söz konusu pazar yerlerinin imar planında pazar yeri olarak belirlenmiş olması gerekir.

BAŞKAN DEVECİ SUÇ MU İŞLİYOR? Diğer yandan, protokolle devredilebilecek yerlerin imar planında da pazar yeri olması gerektiği bilinirken, pazar yeri olarak kullanılan, vatandaşa ait arazi konumunda olan sokakların da güvenlik ve temizlik işlerinin bu protokol ile bir odaya devredilmesi mümkün görünmüyor. Bu durumda Atakum Belediyesi’nin bu uygulamasının suç teşkil ettiği ortaya iddia ediliyor.

PAZARCILAR ODASI NE İŞ YAPIYOR? İyi Parti Atakum Belediye Meclis Grubu tarafından Atakum Belediye Meclisine verilen soru önergesi de, Atakum Belediye Meclisinin bu konudan haberdar olmadığını ortaya çıkardı. Güvenlik ve temizlik işlerinin halen Atakum Belediyesi tarafından yapılması, akıllara Pazarcılar Odası ne karşılığında ne iş yapıyor? sorunu getirdi.

YORUM YAP