Connect with us

Yerel Yönetim

Atakum’da bayram coşkusu bir başka

Atakum Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 102. yıldönümünü coşkulu bir etkinlik dizisiyle kutladı. Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Gençlerin enerjisi ve Kuva-yı Milliye ruhu ile Atatürk’ün bize bıraktığı Cumhuriyet’i sonsuza kadar yaşatacağız” dedi.

Published

on

Atakum Belediyesi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkarak Milli Mücadele dönemini başlatmasının 102. yıldönümünde coşkulu bir etkinlik dizisine imza attı. Daha önceki 19 Mayıs kutlamalarında Kuva-yı Milliye sahnesine dönüştürülen TIR, bu sene Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı Bandırma Vapuru’na dönüştürülerek caddelerde dolaştı. Üstü açık otobüsün de yer aldığı etkinlikle bayram sevinci yurttaşların pencere ve balkonlarından sokaklara taştı. 

ATATÜRK ANITI’NDA ÇELENK TÖRENİ 

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanlığı’nın Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirdiği törene katıldı. Törende aynı zamanda CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, CHP il ve ilçe örgütleri, Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli ve çok sayıda yurttaş yer aldı.

TEMSİLİ BANDIRMA VAPURU CADDELERDE 

Gün boyu süren coşkulu kutlamalar sabah saatlerinde temsili Bandırma Vapuru’nun Atakum caddelerinde yola çıkmasıyla başladı. Çeşitli dekorlar sayesinde Bandırma Vapuru’na benzetilen TIR dorsesinde, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan kahramanları temsil eden figüranlar gün boyunca caddelerde dolaşarak yurttaşları selamladı. Marşlar çalarak bayram coşkusunu taşıyan temsili Bandırma Vapuru’nu caddelerde gören yurttaşlar ise şaşkınlığını ve sevincini gizleyemedi. Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci de temsili Bandırma Vapuru ile Atakum sokaklarında turlayarak yurttaşların bayramını kutladı. 

UNUTULMAZ BİR BAYRAM DAHA

Atakum Belediyesi’nin pandemi nedeniyle bayram kutlamalarını sokağa taşıdığı üstü açık otobüs 19 Mayıs’ın 102. yıldönümünde de Atakum’un mahallelerini tek tek dolaştı. Atakum Belediyesi önünden hareket eden kutlama otobüsü, kentin sokaklarında marşlar çalıp bayram sevincini üst seviyelere taşıdı. Yurttaşlar, evlerinin balkon ve pencerelerinden ellerinde bayraklarıyla 19 Mayıs coşkusuna eşlik etti. Gündüz saatlerinde kilometrelerce yol alan ve yurttaşların yoğun olarak yaşadığı toplu konutlarda DJ İnanç Seven’in verdiği kısa konserlerle Atakum’a yayılan bayram coşkusu doruk noktalara ulaştı. Akşam saat 19.19’u gösterdiğinde ise Atakumlular balkonlarında İstiklal Marşı’nı söyledi. 

“19 MAYIS SAMSUN İÇİN ÖNEMLİ”

Etkinliklerin açılış konuşmasını yapan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın hem Samsun hem de Türkiye için çok önemli bir gün olduğunu ifade ederek, “19 Mayıs deyince akla Mustafa Kemal Atatürk gelir; Samsun, Milli Mücadele ve Türk gençliği gelir. Türk kurtuluş mücadelesinin, Anadolu kurtuluş mücadelesinin içinde bulunduğu coğrafyada, bağımsızlık mücadelesi veren tüm milletlere öncülük etmesi nedeniyle o ülkeler için de 19 Mayıs çok önemlidir. 19 Mayıs, kurtuluş mücadelesi veren tüm ülkelerin ilk ulusal kurtuluş adımının atıldığı, ulusal kurtuluş bilincinin oluştuğu ve bu bilinçle kurtuluşun ve kuruluşun sağlandığı bir örgütlenme modelidir. Anadolu’daki Kuva-yı Milliye ve Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri’nin  dünyada bir başka örneği yok. Yüzyılın tarihi, 19 Mayıs 1919’dan sonraki sürecin lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutku’nda an be an, gün gün kurtuluş ve kuruluş süreci yazılıdır. Yakın tarihimiz belgelidir” dedi. 

“ATATÜRK, HAKKINDA EN ÇOK 

KİTAP YAZILAN LİDER”

Türk Kurtuluş Savaşı’nın önderi Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, dünyadaki liderler arasında hakkında en çok kitap yazılan ve araştırma yapılan lider olduğunu söyleyen Başkan Deveci, “Ve o da Türkiye kuruluş mücadelesinin lideridir; bizim Cumhurbaşkanımızdır, Atamızdır. Bize, Türk gençliğine ve bizim dışımızda benzer tarihe sahip tüm milletlere yaşam boyu takip edilebilecek kalıcı yol haritası olan Nutuk’u, kurtuluş ve kuruluş sürecinde o mücadelenin belgeselini bırakmıştır. Bu bayramı ve Cumhuriyeti Türk gençliğine emanet etmiştir. Hep söylüyorum, bizim kuşağımız Atatürk’ün emanetine iyi bakamadı. Özellikle şimdiki gençlere rahat ve mutlu bir şekilde yaşanacak Cumhuriyet bırakamadık. Bizim deneyimimiz, gençlerin enerjisi ve Kuva-yı Milliye ruhu ile birlikte Atatürk’ün bize bıraktığı Cumhuriyeti ve onun ilkelerini, ilelebet sonsuza kadar yaşatacak güçte ve kararlılıkta, tüm kurumlarıyla yeniden buluşturacağız. ‘Biz varız’ diyeceğiz ve Atatürk’ün bize emanet ettiği Cumhuriyet’i sonsuza kadar yaşatacağız” diye konuştu. 

“ATAKUMLULAR, ATATÜRK’Ü SELAMLIYOR”

Başkan Deveci, Atakum Belediyesi’nin başta 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olmak üzere tüm milli bayramları özel olarak kutladığını belirterek, “19 Mayıs’ın 100. yıldönümünde de ciddi etkinlikler yapmıştık. Özellikle bu pandemi döneminde Kuva-yı Milliye TIR’ıyla tüm Atakum’u dolaşıyoruz. Atakumlular da Atalarını seviyorlar; balkonlara hatta çatılara çıkıp ellerinde bayrakları kucaklarında çocukları Kuva-yı Milliye TIR’ını, onun şahsında Mustafa Kemal Atatürk’ü selamlıyorlar. Bir de 100. yılda, Yüzyılın Rotası adında dijital bir program uygulamıştık ve çok etkili olmuştu. İstanbul, Samsun, Ankara, İzmir o yolu takip etmişti. Aynı rotanın yanı sıra Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek dünyanın her yerinden çok sayıda gencin katıldığı bir dijital forum oluşturduk. Yüzyılın Rotası ile birlikte yaklaşık 5 bin genç bu dijital foruma katılıyor. Türkiye’nin siyaset, sanat, bilim yazın ve iş alanlarında başarılı isimleri gençlerle dijital platformda buluşuyor; herkes kendi başarı hikayesini anlatıyor ve gençler onlara soru soruyor. Bu şekilde 19 Mayıs coşkusunu, Cumhuriyetin ilkelerini bir kez daha farkındalık yaratarak gençlere ve unutma eğiliminde olanlara hatırlatıyoruz. Yüzyılın Rotası’na Kurtuluş Yolu’ndaki tüm büyükşehir belediye başkanlarımız katıldılar. İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener ile Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu da katıldı ve paylaştı. Onlar da gençlerle birlikte olacaklar. Tüm Türkiye’yi kucaklıyoruz. Türkiye’de ‘Ben varım. Benim sözüm var’ diyen hem gençler hem de başarılı isimler gençlerle deneyimlerini paylaşarak Kuva-yı Milliye ruhunu yaşatacak ve gelecek kuşaklara aktaracaklar. Bu bayramlar da ona aracılık ediyor” sözlerini kaydetti.  

HALK TV ÖZEL YAYINI, SAMSUN’DA 

Atakum’da gerçekleştirilen etkinlikler Halk TV canlı yayını aracılığıyla tüm Türkiye’ye ulaştırılırken, Halk TV’nin başarılı programcısı, Gazeteci ve Yazar Serhan Asker, “Görkemli Hatıralar” programını Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da bir ulusun bağımsızlık mücadelesi için ilk adımı attığı Tütün İskelesi’nde ekrana getirdi. Canlı yayınlanan 19 Mayıs özel programına ise Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Türk Tarihçi ve Yazar Sinan Meydan ile Yazar ve Araştırmacı Erol Mütercimler katıldı. Programın yapıldığı Tütün İskelesi ve çevresinde ise bayram kutlamaya gelen yurttaşlar renkli görüntüler oluşturdu. 

YÜZYILIN ROTASI’NA BÜYÜK DESTEK 

Atakum Belediyes’nin, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na özel hayata geçirdiği Türkiye’nin en büyük gençlik forumu da başladı. Forumun büyük sürprizi ise 18 Mayıs gecesinde sosyal medyada yaşandı. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener başta olmak üzere; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Yüzyılın Rotası’nda olduklarını açıklayarak gençleri foruma davet ettiler. Gençlik forumunda 19-20 Mayıs tarihlerinde Türkiye’nin yetiştirdiği birbirinden değerli 55 konuşmacı, bin profesyonelle 10 binden fazla birebir görüşme yapacak; sanat, siyaset, ekonomi, bilim alanında öncü isimler de gençlerle gerçekleştireceği panellerle geleceğe ışık tutarak genç beyinlere ilham verecek. Aynı zamanda Yüzyılın Gençlik Forumu’nda, deneyim paylaşımlarının yanı sıra katılımcı şirketlerle yapılacak sponsorluk anlaşmaları neticesinde 102 gence yeni yüzyıla güçlü adımlar atabilmeleri için burs imkanı da sağlanacak. Etkinliğe www.yuzyılınrotasi.com üzerinden kayıt olunurken; Deal Room Yüzyılın Rotası E-Stadyumu, Atakum Belediyesi resmi Facebook, Instagram, Twitter, YouTube, Twitch ile Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci’nin resmi Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarından ulaşılabilecek. Ayrıca Kanal ATA da YouTube kanalından canlı yayınlar yapacak. 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yerel Yönetim

Havza’da hayırsever iş insanı tarafından yaptırılan Cami ibadete açıldı

Havza’da büyük kısmı hayırsever iş insanının tarafından kendi mahallesinde yaptırılan cami dualar ile ibadete açıldı.

Published

on

Yaklaşık 800 bin lira mal olan ve bunun 700 bin lirasını Çiftlik Mahallesi sakinlerinden Mustafa Dursun tarafından karşılanarak yaptırılan Çiftlik Mahallesi Emiruşağı yerleşkesindeki cami düzenlenen tören ve okunan dualar ile ibadete açıldı.

170 metrekare alan üzerinde, 325 metrekare kullanım alanı olan, bodrum üstü iki katlı Emiruşağı Caminin açılış programı okunan mevlit ile başladı.

Camide kılınan namazın ardından düzenlenen törende konuşan Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir  hayırsever iş insanı Mustafa Dursun’a ve ailesine teşekkür ederek; “İnşallah değerli insanımızın yapmış olduğu bu cami bir çok gencimizin de eğitimine katkı sunacak ve uzun yıllar hizmet verecek. Kendisinden ve ailesinden Allah razı olsun.” Dedi.

20., 21., 22.’inci Dönem Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya; “Kardeşimiz güzel bir eser yaptırdı. Şimdi sıra sizlerde bu hayrın yerini bulması için cemaatinin olması geriyor. Camilerimize boş bırakmayalım. Dursun ailesinden Allah razı olsun ve niyetlerini kabul etsin.”dedi.

Konuşmaların ardından Dursun ailesi adına Adem Dursun’a Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, 20., 21., 22.’inci Dönem Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya ve Ak Parti İlçe Başkanı Kadir Kayan tarafından plaket takdim edildi.

Adem Dursun ise Havza Belediyesi ve Havza Müftülüğüne yapmış oldukları yardımlar ve desteklerden ötürü teşekkür ederek; “Ben Çiftlikliyim ve burada büyüdüm. Bizlere böylesi hayırlı bir işi nasip eden Allah’ıma şükürler olsun. İnşallah bu tür yardımlarımıza devam edeceğiz.” Dedi.

Konuşmaların ardından Havza Müftü Vekili Kavak Müftüsü Yakup Belen tarafından okunan duanın ardından kesilen kurdele ile cami ibadete açıldı.

Açılış sonrası programa katılanlara yemek ikramında bulunuldu.

Açılış törenine Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Havza Ak Parti İlçe Başkanı Kadir Kayan, MHP Havza İlçe Başkanı Ferhat Gültekin, 20., 21., 22.’inci Dönem Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya, Havza Milli Eğitim Müdürü Uğur Sağlam, Havza Müftü Vekili Kavak Müftüsü Yakup Belen, Havza Halkla İlişkiler müdürü Zeki Kurt, Hayırsever İş İnsanı Mustafa Dursun ve ailesi ile mahalle sakinleri katıldı.

Continue Reading

Yerel Yönetim

Genç girişimcilerin adresi Büyükşehir olacak

Samsun Büyükşehir Belediyesi, girişimcilerin mevcut işletme kapasitelerini artırmaları için ortak tasarım atölyesi kuruyor. İş geliştirme merkezinin yanındaki alanda yapımı süren atölye, 2022 yılında hizmete girecek. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, iş fikrini hayata geçirmek isteyen girişimcileri ekonominin lokomotifi olarak gördüklerini, üretim, istihdam ve pazarlama konusunda özellikle genç girişimcilere bu atölyenin önemli destek sağlayacağını söyledi.

Published

on

Kent ekonomisini geliştirmek amacıyla gençleri girişimciliğe teşvik eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, destekleriyle üretim, istihdam ve ihracata katkı vermelerini sağlıyor. Canik ilçesi Derebahçe Mahallesi’ndeki iş geliştirme merkezinin yanındaki alanda girişimciler için yeni bir yatırıma başlayan Samsun Büyükşehir Belediyesi, ortak kullanım ve tasarım atölyesi inşa ediyor. Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın mali destekleriyle yapılan yatırım, 18 ayda tamamlanacak. 

“GİRİŞİMCİLERE HAYIRLI OLSUN”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, iş fikrini hayata geçirmek isteyen girişimcileri ekonominin lokomotifi olarak gördüklerini ve onları cesaretlendirdiklerini ifade etti. Atölyenin girişimcilerin hayallerini gerçekleştirmesine önemli katkılar sunacağını söyleyen Başkan Demir, “İş fikri olup işletme sermayesi eksikliği sebebiyle yatırım yapamayan çok girişimcimiz var. Üretim, istihdam ve pazarlama konusunda hevesli girişimcilerin ellerinden tutmamız, onlara destek olmalıyız. Bu nedenle de onlar için atölye kurma kararı aldık. İnşaatına geçen ay başladık ve çalışmalar hızla sürüyor. Hizmete girdiğinde girişimcilerimiz, makine parkına fazla masraf yapmak zorunda kalmayacak. Şimdiden şehrimize ve genç girişimcilerimize hayırlı olsun“ açıklamasında bulundu. 

2022’DE HİZMETE GİRECEK

Atölyenin donatımı ve makine parkıyla ilgili ihtiyaçlarını karşılayacağını dile getiren Başkan Mustafa Demir, “Şehrimizin girişimci ve iş insanlarına tam teşekküllü bir atölye kazandırıyoruz. Verimli ve etkin kullanılması için en uygun işletme modelini tesis edeceğimiz atölyede CNC makineleri dahil ihtiyaç duyulan her türlü donanıma sahip olacak. Firmalarımızın üretim kapasitesini ve rekabetçiliğini artırmada büyük rol oynayacak ortak tasarım atölyesinde prototipler de yapılabilecek” İfadelerini kullandı.

Continue Reading

Yerel Yönetim

Halim Batur Kulüpleri arası futbol turnuvası başlıyor

İlkadım Belediyesi, sağlıklı bir yaşam için gençleri sporda buluşturan spor kulüplerine yönelik geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat eden “Halim Batur” anısına düzenleyeceği kulüpler arası futbol turnuvası ile ilçede spora olan ilgiyi yeşil sahalara taşıyor.

Published

on

Derebahçe Mahallesi’nde adının verildiği, Halim Batur Spor Kompleksinde 25 Eylül Cumartesi günü saat:12.00’de oynanacak ilk maçla başlayacak olan Halim Batur Kulüpler arası futbol turnuvasında 13 kulüp şampiyonluk kupası için yeşil sahalarda kıyasıya mücadele edecek. Covid-19 salgınına karşı en üst seviyede önlemlerin alınarak başlatılacak futbol turnuvasında şampiyon 26 Eylül Pazar günü oynanacak olan final maçı müsabakası ile belli olacak.

“Spor ve vefa adına önemli bir etkinlik”

Turnuvaya katılan tüm takımlara fair play ve centilmence mücadele etmelerini dileyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş; “Her yaştan nesilleri bir arada spor yönlendirmek adına çok anlamlı bir etkinlik düzenledik. Geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat eden Yol-İş Sendikası 2 No’lu Şube Başkanlığı Denetim Kurulu üyesi Halim Batur adını unutmadık. Bu turnuvada, ona karşı bitmeyen vefamızı gösteriyor. Öncelikle bir sakatlık olmaması, sporcunun centilmen ruhunun hiç kaybedilmediği maçların yeşil sahalara yansıyacağı turnuvamıza katılım sağlayan tüm takımlarımıza başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Trendler