Connect with us

eğitim

Atakum Kitap Fuarı açıldı

Published

on

Atakum Belediyesi’nin düzenlediği ve çok sayıda yazarı kitapseverlerle buluşturacak olan Atakum Kitap Günleri başladı. Açılışa katılan Başkan Deveci, “Kitabın, düşüncenin, sanatın her türlüsü Atakum’da olmalı. Atakum, kültür ve sanat kenti olacak.” dedi Atakum Belediyesi ile Samsun Gazeteciler Cemiyeti iş birliğiyle bu yıl ilk kez düzenlenen Atakum Kitap Günleri başladı. Etkinliğin açılığına Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Samsun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Yazıcı, Atakum Belediye Meclis Üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda kitapsever katıldı.

Atakum Kent Meydanı’nda 15 Aralık’a dek kitapseverleri ağırlayacak olan kitap günlerine; 50 yazar, 40 yayıncı ve 100 farklı marka katılacak. Etkinlik, 9 gün boyunca 10.00-21.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak. Aynı zamanda imza günleri ve söyleşilerin de yer alacağı kitap günlerinde, kitapseverler yazarlarla da bir araya gelecek. DAHA ORGANİZE ETKİNLİKLER OLACAK Atakum’un kültür ve sanat kenti olması için daha organize etkinliklerin altyapısının oluşturulması gerektiğini ifade eden Başkan Deveci, “Bu tür etkinlikleri her zaman yapacağız. Atakum, kültür ve sanat kenti olacak. Bundan önce de çocuk kitap günleri düzenledik, o da güzel geçmişti. Bu ise daha güzel daha organize bir etkinlik oldu. Önümüzdeki etkinlikler daha organize olacak.

Kitabın, düşüncenin, sanatın her türlüsü Atakum’da olacak ve olmalı. Burası bir turizm kenti olacaksa, Karadeniz’in en eğitimli, en çağdaş insanların yaşadığı bir kent olacaksa, mutlu insanların bir arada yaşadığı bir kent olacaksa, Türkiye’nin ilk 10’una giren üniversitemiz ile ve 35 bin üniversiteli bu kentte yaşıyor diye övüneceksek, bunun altyapısını oluşturmamız gerekiyor” diye konuştu. SAMSUNLULARA DAVET Önümüzdeki dönemde gerçekleşecek olan etkinliklerde, kitap fiyatları konusunda indirim yapılarak öğrencilere katkı verilmesi gerektiğini dile getiren Başkan Deveci, “Bundan sonraki etkinliklerin daha başarılı olabilmesi ve daha farklı yayınevlerinin buraya gelebilmesi için Atakumluların, ‘Biz kitabı seviyoruz ve okuyoruz’ diyebilmeleri lazım. O yüzden bütün Atakumluları ve Samsunluları daha yüksek bir sesle etkinliğimize davet ediyoruz.

Herkes gelip bir kitap almalı. Bunu özellikle üniversite öğrencileri için yapacağız. Önümüzdeki dönemde biraz daha kurumsal bir yapı oluşturalım, kimliğini gösteren lise ya da üniversite öğrencisi kitaplarını indirimli alsın. Biz de okumak isteyen öğrencilere bu şekilde bir katkı verelim.” ifadelerini kullandı.

KİTAPLARINI İMZALAYACAKLAR Çok sayıda yazarın Atakumlularla buluşacağı etkinlikte, İhsan Eliaçık, Hulki Cevizoğlu, Bekir Öztürk, Sinan Yağmur, Vehbi Vakkasoğlu, İsmail Tokalak, Reyhan Erdoğan, İsmail Tezgel, Ufuk Tufan, İbrahim Ülger, Zeynep Batımor, Gülseren Akdaş, Elif Çırak, Ümit Yaşar Işıkhan, İsmet Aci, İsmail Yağmur, Baha Rahmi Özen, Yılmaz İmanlık, İsmail Güçtaş, Volkan Erbaş, İnci Çetir, Ali Yılmaz, Nurcan Ateş, Nagihan Kabal, Emre Gül, Koray Yersüren, Hanife Uzun, Halime Özoğlu Temel, Gülseren Akdaş, Cemil Kılıç ve çok sayıda Samsunlu yazar kitaplarını imzalayacak.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eğitim

Çocuğum okula başladı ama çok kaygılı.. Nasıl yardımcı olabilirim?

Büyük Anadolu Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzm. Dr. Hilal Aydemir, okulların açılmasıyla çocukların okula gitmeme isteği, okul korkusu, kaygı gibi durumların yaşandığını belirterek, okula yeni başlayan çocuklarda ve pandemi sebebiyle okuldan uzun süre ayrı kalan çocuklarda okulla ilişkili kaygı belirtilerin sık rastlanılan bir durum olduğunu ifade etti.

Published

on

Bununla birlikte Uzm. Dr. Hilal Aydemir bu gibi sorunların önüne geçebilmek adına yapılabilecek yöntemlerden bahsetti. 

Peki neler yapmalı? 

  1. Öncelikle sakin olun. Çocuklar sizin kaygınızı ve huzursuzluğunuzu hisseder, bu durum onlarda kaygı oluşmasına veya var olan kaygılarının artmasına neden olabilir. 
  2. Okul başlarken olabilecek değişikliklerle ilgili çocuğunuzla önceden konuşun .(Örn; Hangi okul, öğretmeni kim, giriş çıkış saatleri, kim alacak kim bırakacak, servis, yemek durumları vs gibi )
  3. Çocuğumuzun kaygılarını anladığımızı hissettirelim. Konuşmalarını ve duygularını ifade etmelerine imkân verelim. Duygularını düzeltmeye çalışmayın, yok saymayın.  Neden böyle yapıyorsun, bunda korkacak bir şey yok, diğer çocuklar yapmıyor gibi sözlerden kaçınalım.
  4. Okula giderken kendisine ait bir nesne /oyuncak bulundurmasına izin verelim.
  5. Okul malzemeleri /ihtiyaç listesi alışveriş yaparken küçük kararlar vermelerine izin verelim.
  6. Okula devamlılıklarını sağlama konusunda tutarlı ve kararlı olalım. Rahatlamaları için evde kalmalarına ve bu süreyi ekranla geçirmelerine izin vermeyelim. 
  7. Kaygılı bir çocuğunuz varsa okul öncesinde veya okul dışı zamanlarda kısa ayrılık dönemleri yaşanmasına izin vermek uygun olacaktır.
  8. Kaygı belirtilerinin uzaması durumunda sorun derinleşmeden ve yerleşmeden muhakkak bir çocuk psikiyatrisi desteği almanız yarar sağlayacaktır.
  9. Çocuklar bazen kaygılarını dile getirmezler. İşte bazı yaygın kaygı belirtileri: Zor uykuya dalmak, kötü rüyalar, karın ağrısı, baş ağrısı şikâyetleri, çabuk öfkelenme, aşırı hassaslaşma, ebeveyn ve bakım verenden ayrılamama/ayrılıkla baş etmekte zorluk çekme gibi belirtiler çocuğunuzun kaygı belirtileri yaşadığını gösterebilir. “ diyerek sözlerine son verdi.

Continue Reading

eğitim

114 personel KPSS ile memurluğa alındı

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 114 personel, KPSS sınavına göre memurluğa alındı. 1985 yılından bu yana ilk kez sınavla alım yapan Büyükşehir Belediyesi’nde, işe yeni başlayan personele ‘Oryantasyon Eğitimi’ verildi. Eğitimler 10 gün devam edecek.

Published

on

Samsun Büyükşehir Belediyesi ilana çıkarak KPSS sınavı sonucuna göre ihtiyaç duyduğu alanlar için personel alımı yaptı. Yapılan mülakatlar sonunda 114 personel devlet memuru olarak Büyükşehir Belediyesi’nde işe başladı. Yeni personele Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salon’da ‘Oryantasyon Eğitimi’ verildi. İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı tarafından ‘Aday Memur Temel Eğitim Programı’ kapsamında verilen eğitimde Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Genel Sekreter İlhan Bayram, genel sekreter yardımcıları, daire başkanları personele büyükşehir belediyesini ve yasaları anlattı.İlk eğitimi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, şu tavsiyelerde bulundu: “Karadeniz’in merkezinde olan bu güzel şehrin tüm insanlarına, toprağına, hayvanına, deresine, çayına, denizine, taşına her şeyine hizmet eden bir kurumuz. 1 milyon 350 bin insan bize emanet. 114 arkadaşımız, Samsun Büyükşehir Belediyemizde 657 sayılı kanuna tabi hizmet etmek üzere şu anda yasalar çerçevesinde yaptığımız çalışmalar neticesinde işe başlamış bulunmakta. Bu ülke hepimizin, bu şehirden sorumluyuz. Bu şehirdeki bütün insanlara hizmet edecek belediyede hizmet alacaksınız. Arkadaşlar size gerekli eğitimi verecekler, kurumu tanıtacaklar, yasaları anlatacaklar.”

Hiç kimsenin buraya birilerinin tavsiyesiyle alınmadığına dikkat çeken Başkan Demir, “114 arkadaşımız 657 sayılı kanuna tabi olarak sizler büyükşehir belediyesinin personeli oldunuz. Bizim belediyenin bu kapsam dışında sözleşmeli personel statüsünde şirketler üzerinden tamamınızın ilgi alanlarıyla ilgili istihdam imkanımız var. Biz bunu yapmadık. KPSS’den o kritere göre ilana çıktık, bakanlıktan gerekli izinleri aldık, sizlerde müracaat ettiniz. O müracaat neticesinde mülakatı kazandınız. Hiçbiriniz birisinin tavsiyesiyle buraya girmediniz. Burası çok önemli. Biz amacına uygun tam bir hakkaniyet içerisinde belediyede en fazla istifade edebilecek olduğumuz olgusuna vardıktan sonra bizler bu hakkı tamamen kendi kaderiniz çizgisinde hak ettiniz. Bunu sakın unutmayın. Peki biz niye böyle bir yola gittik. En son 1985 yılında alınmış ondan sonra 657 sayılı kanuna tabi böyle bir ilanla böyle bir mülakatla personel hiç alınmamış. Değişik kurumlardan geçişler olmuş, il özel idarelerinin büyükşehir belediyelerine geçmesiyle buraya geçen personeller olmuş. Geçmişte yerel yönetimlerimiz burada başarılı hizmetler yaptılar, ama bu kısımda çok ciddi eksiklikler gördük. Özellikle devlet memurları statüsünde, 657 sayılı kanuna tabi arkadaşlarımızda 1985 yılından bu yana alım yapılmadığı için teknik anlamda ve sizin görev yapabileceğiniz alanlarda ciddi bir eksiklikler gördük. Bu eksiklikleri sizin varlığınızla inşallah hızla kapatacağız” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

eğitim

Samsun’da AFAD Gönüllülerine acil durum eğitimi verildi

Samsun’da AFAD Gönüllülerine acil durum eğitimi verildi

Published

on

Samsun’da AFAD Gönüllülerine acil durum eğitimi verildi

Continue Reading

Trendler