Bizimle iletişime geçin

Gündem

Atakum Belediyesinde sular durulmuyor | Coşkun Özbek ile Analiz

Yayınlandı:

on

Atakum Belediyesinde sular durulmuyor! Deveci’ye yılbaşına kadar süre Kanal Nok ekranlarında yayınlanan Coşkun Özbek ile Analiz programında Gazeteci Samet Gürcü ve Gazeteci Coşkun Özbek Atakum Belediyesi hakkındaki iddiaları masaya yatırdı. Kanal Nok ekranlarında yayınlanan Gazeteci Coşkun Özbek’in hazırlayıp sunduğu ve Samet Gürcü’nün konuk olarak katıldığı Analiz programında  Atakum Belediyesi hakkındaki iddialar masaya yatırıldı. DEVECİ ABA ALTINDAN SOPA GÖSTERİYOR Coşkun Özbek, “Cemil Deveci hükümeti döneminde, hükümeti diyorum artık çünkü başkanlık sistemiyle de yönetiliyor orası.

Adam sözleşmeli personel aldım imzalayın diyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bile bin 400 küsür tane sözleşmeli personel alırken sınav açıyor. 15-20 bin kişi müracaat ediyor. Biz de meclise çıkıyor ve bu duruma itiraz edildiğinde diyor ki, ‘meclis üyelerinin yakınlarını da işten atayım diyor. Yani aba altından sopa gösteriyor. Ben şimdi şu soruyu sormak istiyorum, kaç tane meclis üyesinin yakını Atakum Belediyesinde çalışıyor?” dedi.

DEVECİ’YE YIL BAŞINA KADAR SÜRE Coşkun Özbek, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci’ye yıl başına kadar süre tanındığını belirterek, “Bununla ilgili İyi Parti’nin Belediye Meclis toplantısında verdiği bir soru önergesi var. Sayın Cemil Deveci’ye yılbaşına kadar bir süre vermişler. Sayın Cemil Deveci’den hem eski şirkete hem yeni şirkete kaç adam aldığına dair bir bilgi istiyorlar. Verirlerse verirler, vermezlerse dananın kuyruğu kopar.”

diye konuştu. İŞÇİLERİN GİRİŞLERİ YAPILMAMIŞ Samet Gürcü’nün, “Aldığım bir duyuma göre, belgelere ulaştığımızda izleyenlerle paylaşırız, şu an yeni şirkete aldıkları bir çok işçinin girişini yapmamışlar. İddiaya göre, işçiler maaş alamadıklarını söylüyorlar. Bir kaç arkadaşla görüştüm, onlar da maaş alamadıklarını onaylıyorlar.” demesi üzerine Özbek, “Bu bir suçtur. Hatta buradan suç duyrusunu yapalım. Eğer böyle bir durum varsa, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun gidip burayı denetlemesi gerekiyor. Siz orada adam çalıştırıyorsanız, çalıştırdığınız insanların önce sigortasını yaptırmak sonra da maaşını ödemek zorundasınız.” dedi.

SATILMIŞ KALEM DİYORSAN, İDDİANI İSPAT EDECEKSİN Coşkun Özbek, “Cemil Deveci gündemden düşmüyor. Bir bakıyorsunuz AVM, bir bakıyorsunuz Yalı Kafe… Nasıl gündeme gelmesin Cemil Deveci? Bir de satılmış kalemler diyor basına… ‘Satılmış kalem’ dediğin zaman bu bir iddiadır, anlatacaksın.. Önüne gelene, senin sevmediğin haberleri yapana satılmış kalem diyorsan iddiadını ispat edeceksin. Ben aynaya bakıyorum, çünkü ben de olumsuz haberler yapıyorum bazen, ama cebime giren para pul yok. Kim satılmıştır, kimi satın aldın?

Atakum Belediyesiyle ilgili yapılan haberler uydurulmuş haber mi? Ben haberciyim, hepsini haber yaparım. Bir yanlışlık varsa da benim haber kadrajıma girer, doğru varsa da haber kadrajıma girer. Şimdi doğruları yazarken satılmamış olup, yanlışları yazarken satılmış mı oluyoruz?” diye konuştu.  HADİ İLGİLENMEYİN Özbek, yaşanan olaylar unutulmaya başlamışken başka olayların cereyan ettiğini belirterek, “Tam olaylar soğumuş diyorsunuz, City Mall’ın iptal kararı çıkıyor.

Hadi ilgilenmeyin.. Bir bakıyorsunuz Yalı Kafe’nin hukuksal kararı çıkıyor. Hadi ilgilenmeyin.” dedi. 6 BİN KİŞİYİ NEREDE İSTİHDAM EDECEKSİN? Belediyelerin görevlerinin istihdam sağlamak olmadığına dikkati çeken Coşkun Özbek, “Belediyelerin görevleri hizmet etmektir. Siz Belediye şirketi kurarsanız, belediye gazete çıkarıp, işletme yaparsa, özel sektörle rekabet haline girersiniz. Bir istihdam sağlıyorsunuz ve herkesin enerjisi oraya yöneliyor.

CHP’li Atakum Belediyesi istihdam ofisi açtı. Son gelen bilgilere göre, açıklama yapmadıkları için söylüyorum, 6 bine yakın müracaat olmuş. Bu ne demektir? Ben size istihdam sağlayacak politikalar üreteceğim, istihdam sağlanması için belediye gücünü ve kadroları kullanarak bir çalışma yapacağım demektir. Nerede istihdam sağlayacaksın?

Atakum sanayi bölgesi değil. Tekkeköy kurdu. 3 bin müracaat var, 1500-1600’ünü yerleştirdi. Ama Tekkeköy sanayi bölgesi. İşkur ile işbirliği yaptılar, meslek eğitimini açtı fabrika. Meslek eğitimi sonrası vasıflı elemanlar işe yerleştirildi. Atakum’da ne yapacaksınız?

Tarımsal proje üretiyorsunuz Atakum turizm kenti. Sanayi kenti değil. Sahil’deki işletmelere bakıyorsunuz, orada çalışanlar part time ya da sigortası yok. 6 bin kişiyiyi nerede istihdam edeceksin? Herkesin gözü belediye şirketlerinde…Bu hem umut tacirliği, hem de iş bilmemezlik…” diye konuştu.

İNSANLARIN UMUTLARIYLA OYNUYORSUNUZ Coşkun Özbek, “Personel çok, gider çok diyorsanız azaltın. Belediyeler Kanunu der ki, belediye gelirlerinin yüzde 30’undan fazlasını belediye personeline ödeyemezsin eğer bunu ödersen, belediye başkanına zimmet çıkar.

Kim uyuyor? Bu Cemil Deveci’nin sorunu değil, bütün AK Partililerin sorunu.

Belediye gelirlerinin yüzde 30’undan fazlasını personel gideri diye ödeyemezsiniz. Popülizm yapıyorsunuz, kaynak yaratıp insanların umutlarıyla oynuyorsunuz geldiği nokta bu.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Hasan Togar Samsun basını ile buluştu

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutlamak vesilesi ile Samsun basını ile buluştu.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar Kutlukent Grand Premium Düğün Salonu’nda 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın mensubuyla bir araya geldi.

Okumaya devam et

Gündem

Son yolculuklarına iş arkadaşları uğurladı

Atakum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü emekçilerini taşıyan servis aracının kontrolden çıkarak devrilmesi sonucu meydana gelen kazada yaşamını yitiren Kenan Demir ve Halim Türk’ü törenle son yolculuğuna uğurlandı. Belediye hizmet binası önünde gerçekleştirilen törende Atakum Belediyesi emekçileri, kaybettikleri mesai arkadaşları ile vedalaştı.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Atakum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerini sabah mesaisine taşıyan servis aracının Mevlana Mahallesi Serhat Caddesi’nde kontrolden çıkarak devrilmesi sonucu meydana gelen kazada yaşamını yitiren belediye emekçileri Kenan Demir ve Halim Türk son yolculuğuna uğurlandı. Atakum Belediyesi emekçileri, belediye hizmet binası önünde kılınan cenaze namazında mesai arkadaşları Kenan Demir için son görevlerini yerine getirdi. Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, çalışma arkadaşları Demir’in Türk Bayrağı’na sarılı tabutunu omuzlarında taşıdı. Kenan Demir’in cenazesi İlkadım Derecik Mezarlığı’nda toprağa verildi. Aynı kazada yaşamını yitiren Halim Türk’ün cenazesi ise kılınan cenaze namazının ardından Çarşamba Göğceli Mezarlığı’na defnedildi.

CENAZE TÖRENİNE GENİŞ KATILIM

Cenaze törenine; Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Atakum Kaymakamı Kemal Yıldız, Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, İYİ Parti Samsun İl Başkanı Hasan Aksoy, Cumhuriyet Halk Partisi Samsun milletvekilleri Neslihan Hancıoğlu, Kemal Zeybek, İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, eşi Av. Gülay Deveci, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Cumhuriyet Halk Partisi Atakum İlçe Başkanı Turgay Özçelik, İYİ Parti Atakum İlçe Başkanı Selen Gülhan Çam, Atakum Belediye Meclisi üyeleri, Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl ve İlçe örgütlerinin yöneticilerinin yanı sıra Atakum Belediyesi çalışanları katıldı.

Okumaya devam et

Gündem

“Temiz enerji için bu testler gerekli”

Dünya çapında biyokütle enerji santrallerinin kazan kurulumunu yapan MİMSAN Grup, bacasından çıkan buhar nedeniyle tepki alan Çarşamba’daki biyokütle santrali ile ilgili yaptığı açıklamada, “Temiz enerji için bu testler gerekli. Bacadan çıkan su buharı” dedi.

Yayınlandı:

on

Yayınlayan:

Samsun’un Çarşamba İlçesi’nde kurulumu devam eden Oltan ve Köleoğlu Enerji’ye ait (OKE) biyokütle enerji santralinin test çalışmalarında bacadan çıkan su buharı nedeniyle bazı kesimler olumsuz yaklaşım göstermişti. Bunun üzerine santrale gelen ve dünya çapında biyokütle enerji santrallerinin kazan kurulumunu yapan MİMSAN Grup tarafından yapılan incelemelerde yöre haklına konuyla ilgili bilgi verdi.

Temiz enerji için bu tür testlerin gerektiğini ve bacadan çıkanın su buharı olduğunu ifade eden MİMSAN Grup yetkilileri, yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi: “Türkiye tüm dünyada temiz bir çevre için 2005 yılında KYOTO PROTOKOLÜ’ne taraf oldu. MİMSAN Grup olarak temiz enerji sistemleri dizayn etmek ve KYOTO PROTOKOLÜ’nün gereklerini sağlayacak şekilde çalıştıklarını, dünyanın her tarafında temiz enerji için biyokütle enerji santrallerini (BES) kurmaya başladık. Çevre adına sorumluluk üstlendik. Orman ve tarım atıklarını temiz enerjiye dönüştürmeyi, enerjiye ayrılan bütçenin cari açığa etkisini en aza indirmeyi hedefledik.  Yakma ve enerji sistemleri üreten 36 yıllık bir deneyime sahibiz. 1983 yılında başladığı kazan üretimi ile ısı teknolojisi ve enerji sektöründe örnek proje ve uygulamalarıyla öne çıkan firmamız, teknolojimiz atıktan enerji alanında yerli teknolojinin öncü markasıdır.”

 “Firmalar geliştirdiği atık bertaraf teknolojileri ile sıfır atık hamlesi hedefiyle, yerli ve milli üretim için canla başla çalışıyor. Çarşamba OKE Biyokütle Enerji Santrali’nde test uygulamasında ortaya çıkan su buharının yöre halkını tedirgin etmemesi gerekir. Sistemde oluşabilecek sıkıntıları görmek, gerekli çözümleri üretmek ve sistem devreye girdiğinde olumsuz bir durum ile karşılaşmamak adına yapılan deneme çalışmalarında karşımıza çıkan veriler raporlanmıştır. Bu doğal bir ön hazırlıktır. Yapılan işlemin doğaya ve çevreye zararı bulunmayıp, havaya salınan olan temiz su buharıdır. Testler tamamlanıp bu ekipmanlar koordineli çalışarak rejim sağlandığında kesintisiz temiz enerji üretimi gerçekleştirilecektir.”

MİMSAN Grup ayrıca, Çarşamba’daki biyokütle enerji santralinde yapılan çalışmanın ‘temiz enerji testi’ olduğunu ifade etti.

Okumaya devam et

Trendler