hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
Google News

Atakum Belediyesi uçuruma sürükleniyor

Son Güncelleme :

20 Mayıs 2020 - 10:22

Atakum Belediyesi uçuruma sürükleniyor

Atakum Belediyesi, kaybettikçe hırsa kapılan kumarbaz misali, en son üzerindeki ceketi de kumar masasına sürüyor. Sayın Cemil Deveci, bu yetkiyi eline geçirir ve temlik karşılığı böyle bir kredi kullanırsa, IMF’nin elinde inleyen eski Türkiye gibi, bundan böyle Atakum da bankaların elinde inlemeye başlayacaktır.

Sayın, Cemil Deveci’nin Atakum Belediye başkanı olduğu günden bu yana, hepimizin bildiği gibi belediye içinde yüzlerce olumsuz olay yaşandı.

Yeğeni üzerine kurduğu şirket ile belediyenin mallarını kaçırmaktan tutun, cinsel taciz olaylarına, birbirine silah çeken müdürlerine ve hatta belediye içinde kendi üzerine benzin döküp yakmaya çalışan işçiye kadar yüzlerce olay.

Belediye içinden de, bu sıkıntılar neden hep bizim başımıza geliyor, bizim işlerimiz neden hiç neden yolunda gitmiyor diyecek, erdem sahibi bir kimse de henüz çıkmadı. Çok güzel bir atasözümüz vardır “Niyet hayır, akibet hayır” der. Niyetiniz iyi değilse, iyi bir sonuca ulaşamanız mümkün değeldir. Atakum Belediyesindeki durum da aynen budur. Yapmak istedikleri işler her işin ellerine yüzlerine bu nedenle bulaşmaktadır.

Sayın Cemil Deveci; 5 Mayıs Salı günü, iyi niyetli olmadığı her halinden belli olan bir meclis toplantısı düzenlemek üzere, belediye meclis üyelerini olağanüstü notu ile toplantıya çağırmıştır.

Salgın hastalık nedeniyle tüm toplantıların yasaklandığı bu dönemde, bu kadar olağanüstü ve acil ne olabilir diye, toplantı maddelerini bende herkes gibi merak ettim ve inceledim.

22 maddeden oluşan toplantı içeriği tek tek ele alındığında, toplantının değil de, olağan üstü arka planın aslında ne olduğu, detaylarda aslında neyin gizlendiği çok net olarak ortaya çıkmaktadır.

Bu kapsamda, eski bir banka müdürü olarak en iyi bildiğim konudan bahsetmek istiyorum. Toplantının 8.maddesi olan, kredi ve temlik konulu yetki talebi. Sayın Cemil Deveci, Atakum belediyesinin henüz doğmamış, ileride doğması muhtemel tüm alacaklarını, bankaya ipotek ederek 15 milyon TL kredi kullanmak için yetki istemektedir.

Bu ne demektir ?

Henüz doğmamış, ileride doğması muhtemel tüm alacaklarınızı bankaya devir ve ipotek ederseniz, belediye alacakları üzerinde artık hiçbir hakkınızın kalmayacak ve dolayısıyla artık bankaya göbekten bağlanmış olacaksınız.

Sayın Cemil Deveci, bu yetkiyi eline geçirir ve temlik karşılığı böyle bir kredi kullanırsa, IMF’nin elinde inleyen eski Türkiye gibi, bundan böyle Atakum da bankaların elinde inim inim inlemeye başlayacaktır. Doğmamış alacaklarını temlik, yani ipotek ettiği için Atakum Belediyesinin bu hakları üzerinde artık hiçbir insiyatifi, yaptırımı ve yönetimi de kalmayacaktır. Kaybettikçe hırsa kapılan kumarbaz gibi, Atakum Belediyesi en son üzerindeki ceketi de kumar masasına sürmüş olacaktır. Diğer yandan, İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan “Koronavirüs Salgını ile Mücadele Kapsamında Toplantılarla İlgili Genelge”de Belediye meclisleri ile il genel meclislerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ayı toplantılarının ertelenmesi emredildiği halde, sayın Cemil Deveci’nin aslında hiç de olağanüstü olmadığı anlaşılan bu toplantıya, olağanüstü sosu ekleyerek, İçişleri Bakanlığının genelgesinin arkasından dolandığı da aşikardır.

Salgın nedeniyle yakınlarımızın cenazelerine bile katılamadığımız bu dönemde, olağan üstülüğü tamamen şüpheli olan bu toplantıya, Samsun Valiliği ve Atakum Kaymakamlığı’nın ne diyeceğini de merakla takip edeceğim. Saygılarımla.

Gökhan Güler

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.