Connect with us

Yerel Yönetim

Atakum Belediyesi tam kapanmaya hazır

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, tam kapanma dönemine ilişkin Atakum Belediyesi’nin planladığı çalışmaları açıkladı. Başkan Deveci, “Atakum Belediyesi tüm birimleriyle görev başında. Hemşerilerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılayacağız. Her türlü sorunun çözümü için kendimizi hazırladık” dedi.

Published

on

GIDA BANKASINA BAĞIŞ ÇAĞRISI 

Atakum Belediyesi’nin bir buçuk yıldır pandemiyle mücadele ettiğini söyleyen Başkan Deveci, “Bu süreçte maskeden gıdaya yurttaşlarımızın her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştık. Sosyal belediyecilik anlayışımızla birçok uygulamayı hayata geçirdik. Şimdi zorluk çekmeyeceğiz. Tam kapanmayı toplum da biz de bekliyorduk. Başka türlü bu salgından kurtulamayacağız. Biz bu dönemde de çalışmalarımıza devam edeceğiz. Örneğin, karantinaki PCR testi pozitif veya temaslı yurttaşlarımıza sıcak yemek ulaştırmayı sürdüreceğiz. Gıda Bankamız AtaMarket açık olacak, yararlanıcılarımız ihtiyaçlarını karşılamaya devam edecek. Paylaşım Merkezimiz de açık olacak. Merkez sayesinde hemşerilerimize içinde bir mutfakta ihtiyaç olabilecek her türlü ürünün olduğu gıda kolilerimizi ulaştırıyorduk, yine ulaştırmaya devam edeceğiz. Karadeniz’de ilk, Türkiye’de başarılı örneklerinden birisi olan AtaMarket şu anda ayda 500’ün üzerinde hanenin tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Gıda Bankası belediye bütçesiyle yönetilmiyor, tümüyle gönüllülerin ve yardımseverlerin katkılarıyla ileriliyor. AtaMarket çalışanlarının da önemli bir bölümü gönüllü, Özgür Bölüşüm Derneği de bu çalışmada bizim paydaşımız. Her fırsatta diyorum, bizim kültürümüzde ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ söylemi vardır. Geleneğimiz, göreneğimiz bunun üzerine kurulu. Gıda Bankası’na yapılan yardımların tümü kurumsal bir süreçte gerçekleşiyor, hepsi vergi matrahından düşüyor. Bir çağrı daha yapayım, komşularımız fitrelerini verebilecekleri en faydalı kurumlardan birisi Gıda Bankası. Çünkü kentimizin en ihtiyaç sahibi insanlarına ulaşıyoruz” dedi.

AŞI OLACAKLARA ULAŞIM DESTEĞİ 

Mevcut çalışmaların devam edeceğini söyleyen Başkan Deveci, şu şekilde sürdürdü: “Pandemi döneminde kurmuş olduğumuz ve yurttaşlara telefonla psikolojik destek sağlayan Psikolojik Dayanışma Hattımız hizmet vermeye devam edecek. Ayrıca İçişleri Bakanlığı’nın Kadın Destek Uygulaması olan KADES’i tüm medya kanallarımızdan duyurmayı sürdüreceğiz. Tam kapanma döneminde sokak hayvanlarımız desteğe ihtiyaç duyacaktır. Onları unutmamak gerekiyor. Biz belediye olarak rutin bir şekilde mama ve su ihtiyaçlarını karşılıyoruz ancak bu dönemde çalışmalarımızı artıracağız. Atakumlular, internet sitemiz üzerinden kentimizdeki mama haritasına ulaşabiliyor. Evlerine en yakın noktalardaki besleme noktalarını tek tek görebiliyorlar, markete giderken mama kaplarını gözleyip boş kalmamasını sağlamalarını hemşerilerimden rica ediyorum. Sokakta yaşayan canlılar bizim komşularımız, bu kenti birlikte paylaşıyoruz. Diğer yandan hastanelerde aşı ve fizik tedavi muayeneleri başta olmak üzere, randevusu olan ancak ulaşımda araç bulamayan komşularımızı hastaneye götürüp sonra evine geri bırakabileceğimiz bir sistem oluşturmuştuk. Bu desteğimiz devam edecek. Daha önce de yaptığımız alışveriş uygulamamız devam edecek. Evlerinden çıkamayan özellikle dezavantajlı gruptaki komşularımız ücretini ödemek kaydıyla ekiplerimizden yardım isteyebilecek. Mayıs ayı emlak vergilerinin yatırılma ayı. Tam kapanma boyunca yurttaşlarımız belediyeye gelmeye gerek kalmadan www.atakum.bel.tr adresinden online ödeme yapabilirler. Sadece vergi ödemek için değil, tüm isteklerini internet sitemizden veya 444 40 55 numaralı hattan iletebilirler.”

“TEDBİRLERE HARFİYEN UYMALIYIZ”

Başkan Deveci, Atakum Belediyesi tüm birimleriyle görev başında olacağını belirterek, “Hemşerilerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılayacağız. Her türlü sorunun çözümü için kendimizi hazırladık. Biz, Atakum Belediyesi olarak hemşehrilerimizin yanındayız. Temizlik İşleri Müdürlüğü ile Fen İşleri Müdürlüğümüz başta olmak üzere, saha ekiplerimiz görevlerine devam edecek. Sadece belediye hizmet binasındaki arkadaşlarımız için İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine uygun çalışma takvimleri belirlenecek. Bir kısmı evden, bir kısmı da dönüşümlü  çalışacak. Hem vatandaşın hizmetini aksatmamaya çalışacağız hem de belediyede bulaş riskini olabildiğince azaltacağız. Evde kapalı kalmak kolay değil. Bunun zorluklarını ben de biliyorum. Ama buna mecburuz. Bu virüsten kurtulmamız gerekiyor. Bundan kurtulabilmemiz için bu tedbirleri almamız gerekiyor. Evde kalarak, gerekmedikçe sokağa çıkmayarak, evimize komşularımızı ve akrabalarımızı davet etmeyerek; hem kendi sağlığımızı hem de komşularımız ve akrabalarımızın sağlığını koruyarak bu virüsten kurtulabiliriz. Bu virüsten bir an evvel kurtulmamız gerekiyor ki kendi özel yaşamımıza, kendi gündemimize dönebilmemiz lazım. Yoksa giderek sorunlarımız artıyor. Bu süreçten bir an önce çıkmamız lazım. O nedenle ben her zaman söylediğim gibi, doktorumuz kendimiziz. Kendi güvenliğimizi, kendi sağlık tedbirlerimizi kendimizin alması lazım. Bu tam kapanma sürecinde evde kalma tedbirlerine harfiyen uymamız gerekiyor” diye konuştu. 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yerel Yönetim

Atakum Belediyesi, evlere dayanışmayı taşıyor

Atakum Belediyesi’nin 65 yaş üzeri ve dezavantajlı yurttaşlar için oluşturduğu Evde Destek Hizmetleri Birimi çalışmalarına başladı. Birim bünyesindeki uzman kadro evlerde temizlik, kişisel bakım, psikolojik ve teknik alanlarındaki hizmetleri ulaştırmak için yoğun mesai harcıyor.

Published

on

Sosyal belediyecilik anlayışını tüm çalışmalarına yansıtan Atakum Belediyesi, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci’nin, “Evdeki ihtiyaçlarınızda, Atakum Belediyesi yanınızda” diyerek duyurduğu Evde Destek Hizmetleri Birimi ile 65 yaş üstü ve dezavantajlı yurttaşların hayatlarını kolaylaştıracak çalışmalara imza atıyor. Evde temizlik, kişisel bakım, psikolojik ve teknik destek için alanlarında uzman kişilerden oluşan ekiple çalışmalarını sürdüren Atakum Belediyesi ekipleri, her hafta kent genelinde onlarca eve uzanıyor. Çalışmalarını pandemi kurallarını gözeterek gerçekleştiren ekipler, ellerindeki liste doğrultusunda belirlenen adreslere giderek ihtiyaç sahibi yurttaşlara hizmetleri ulaştırıyor. Belediye ekipleri, gerçekleşen başvurular sonrasında yapılan inceleme sonucunda ihtiyaçları karşılıyor. 

UZMAN EKİP DESTEK OLUYOR

Evde Destek Hizmetleri Birimi bünyesinde çalışmaların toplumsal boyutunu ortaya koymak için bir sosyolog, yurttaşlara psikolojik destek sağlamak için iki psikolog, saç bakımı için bir kuaför, evde temizlik işlerini gerçekleştirebilmek için altı temizlik personeli, yaş almış yurttaşların bakımı için iki yaşlı bakım uzmanı, tansiyon, nabız, şeker ölçümü yapacak bir hemşire ile tamir ve onarım gibi teknik ihtiyaçları karşılayabilmek için iki teknik personel hazır bulunuyor. Evde destek hizmetinden faydalanmak isteyen Atakumlular, 0362 437 43 18 ve 0552 963 02 80 numaralı hattan belediyeye ulaşıp talep oluşturabiliyor. Evde Destek Hizmetleri Birimi, belirlenen şartlara uyan yurttaşların yer aldığı listeler doğrultusunda belediye hizmetini kent geneline ulaştırıyor. 

Continue Reading

Yerel Yönetim

Büyükşehir tarihe sahip çıktı

Samsun Büyükşehir Belediyesi Yeraltı Mekanik Otoparkı ve Subaşı Meydan Düzenlemesi Projesi ile bölgedeki ilk dini mekan olan Sa’di Bey Mescidini de yeniden inşa edecek. Başkan Mustafa Demir, “Birçok değerimizi yok olmaktan kurtardık. Bundan sonra da ecdadımızdan kalan tarihi yapıların yok olmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Published

on

İlk adımın atıldığı şehir olan Samsun’da; Büyükşehir Belediyesi kentin tarihi ve kültürel miraslarına sahip çıkmaya devam ediyor. Kentin geçmişine tanıklık eden Subaşı Meydanı’ndaki Sa’di Bey Mescidi de alanda yapılan Yeraltı Mekanik Otoparkı ve Subaşı Meydan Düzenlemesi Projesi ile birlikte aslına uygun olarak yeniden inşa edilecek. Büyükşehir Belediyesi hayata geçen proje ile hem bölgenin otopark ihtiyacını gideriyor hem de Osmanlı mirasını günümüze yeniden taşıyor.

1420 yılında Subaşı Meydanı’nda dört yol kavşağında yapılarak ibadete açılan ve kentin Osmanlı yönetimine geçmesinin ardından ilk dini mekan olan Sa’di Bey Mescidi (Subaşı Yeraltı Camii) 1932 yılında yıkıldı. 1940 yılında Yeraltı Çarşısı olarak inşa edilen alana 1979 yılında Subaşı Yeraltı Camii yapıldı.

TARİHİ YAPILARIN YOK OLMASINA ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ

Bu bilgilerden yola çıkan Büyükşehir Belediyesi de, ilk dini mekan olan Sa’di Bey Mescidini yeniden aynı bölgeye aslına uygun olarak inşa edecek. Tarihi yapıların yok olmasına asla izin vermediklerini söyleyen Başkan Mustafa Demir, “Geçmişi olmayan bir toplumun geleceğinin de olamayacağı inancıyla tarihi değerlerimizi yeniden kent belleğine kazandıracak çalışmalar gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Subaşı’nda yaptığımız proje ile de hem bölgedeki otopark problemini çözeceğiz hem de tarihi eserlerimizi günümüzde yeniden yaşatacağız. Bugüne kadar birçok değerimizi yok olmaktan kurtardık. Bundan sonra da ecdadımızdan kalan tarihi yapıların yok olmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Continue Reading

Yerel Yönetim

İlkadım Fen İşlerinden konforlu ulaşım için sıcak asfalt atağı

İlkadım Belediyesi, Asfalt sezonunun başlamasıyla birlikte İlkadım’ın birçok noktasında sıcak asfalt serim çalışmalarını hızlandırdı.Başkan Demirtaş, Bugün asfalt döktük, birkaç ay sonra bu asfalt sökülürse olmaz. Hem Belediyenin yani halkın parasını boşa harcamış oluruz hem de vatandaşımızı mağdur etmiş oluruz. Onun için asfalt çalışmalarını programlı şekilde yapıyoruz” dedi.

Published

on

İlkadım Belediyesi Fen İşleri ekipleri, gerek kent merkez ilçe ve ana arterlerde asfalt serim çalışmalarını gerçekleştiriyor. İlkadım’da yaşayan vatandaşların daha rahat ve konforlu yolculuk yapmaları amacıyla havaların da asfaltlamaya müsait olmasıyla merkez ve ilçelerde adeta asfalt atağı başlatan İlkadım Belediyesi planlanan program dâhilinde alt ve üst yapısı tamamlanan ve asfaltı deforme olan yolların asfalt yenileme işlemlerine devam ediyor. Kazımkarabekir Mahallesi’nde yağan yağışlar sonrası vatandaşları isyan ettiren Nuri Cedit Caddesi’nden başlanarak tren yolu boyunca uzanan yol sıcak asfaltla buluşturuldu. Nuri Cedit Sokağının tamamını sıcak asfaltla buluşturan İlkadım ekipleri esnaf ve vatandaşlardan tam not aldı.

Modernize edilmiş araçlarımızla Fen İşleri Müdürlüğü’nün şantiyesini güçlendirdiklerini vurgulayan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “Bize emanet edilen her kuruşu aynı anlayış doğrultusunda halkın hizmetine sunmaya devam edeceğiz.61mahallemizde yaşayan tüm insanımızın gündelik yaşamını kolaylaştırmak için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Belirlenen bir program dâhilinde ivedilikle yapılması gereken yerlerde asfaltlama çalışması yapıyoruz. Biz asfaltlamada yapboz gibi bir sistem oluşmasını istemiyoruz. Bugün asfalt döktük, birkaç ay sonra bu asfalt sökülürse olmaz. Hem Belediyenin yani halkın parasını boşa harcamış oluruz hem de vatandaşımızı mağdur etmiş oluruz. Onun için asfalt çalışmalarını programlı şekilde yapıyoruz. Bir sokakta altyapı çalışmaları tamamlanmışsa asfaltını tamamlıyoruz. Bununla ilgili olarak ekiplerimizi ihtiyaç duyulan tüm güzergâhlarda asfaltlama çalışması için seferber ettik. Çalışmalarımız ara vermeksizin devam edecek” dedi.

Continue Reading

Trendler