Connect with us

Sağlık

Anne adaylarına “Hoş geldin bebek” tavsiyeleri

Büyük Anadolu Hastaneleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Serdar Pop, anne adaylarının bebeklerini kucaklarını aldıktan sonraki süreçte yapmaları gerekenler konusunda tavsiyelerde bulundu.

Published

on

Anne adayı bebeğini kucağını aldıktan sonra ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda doğal bir süreç işler ve ihtiyaçlarına cevap alabilen anne ve bebekte daha huzurlu ve sağlıklı olur diyen Büyük Anadolu Hastaneleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Serdar Pop, sözlerine şöyle devam etti: “Bebeğinize kavuştuğunuz bu saatlerde, sizlerin yanında olmaktan mutluluk duyuyoruz. Şimdi çok daha güzel bir süreç sizleri bekliyor. Aynı zamanda tatlı bir telaş kapınızı çalmış durumda.

Bu tatlı telaşlı günlerinizde de sizin yanınızda olacağız.
1) Günde 3 litre su içmeyi unutmayın.
2) Günlük 3 öğün yemek yiyin. Bebeğiniz 6 aylık oluncaya kadar diyet yapmayın ve oruç tutmayın.
3) Bebeğinizi en fazla 3 saatte bir emzirmeye çalışın. Bu konuda emzirme danışmanlarımız size her fırsatta yardımcı olacaktır. Sütünüzün artmasında ve oksitosin yani süt hormonun salgılanmasında en önemli durumlardan biri annenin bebeğini emzirmesidir. Bebeğinizle ten tene teması arttırmak da sütünüzün artmasını sağlar.
4) Sütünüz az gelebilir ve il günlerde hiç gelmeyebilir. Bu durumlarda eğer mama verilecekse biberonla verilmesini önermiyoruz. Mamayı bebeğinize şırınga, çay kaşığı veya beslenme sondası yardımıyla verebilirsiniz.
5) Bebeğinizin günlük 5 veya 6 kez idrarlı bezinin olması doyduğunun işaretidir. Bu sayıdan daha az idrar yapıyor veya bezinde kırmızı turuncu renk görüyorsanız bir çocuk hekimi muayenesine götürmeniz gerekmektedir.
6) Her emzirme sonrası bebeğinizin gazını çıkarmayı unutmayın.  
7) Bebeğiniz ilk günlerde sararabilir. Sarardığını anlamak için turuncu sarı ve fıstık yeşili renkler giydirilmemeli ve sarı bez örtülmemelidir. Sarılık önce gözlerden başlar ve en son gözlerden kaybolur. Bu sebeple gözlerinde sarılık olması sizi korkutmasın.
8)Bebeğinize doğduğu günden itibaren d vitamini kullanmaya başlayabilirsiniz.
9) Bebeğiniz doğduktan 24-48 saat sonra ilk banyosunu yaptırabilirsiniz.(İşitme testi hastaneden çıkmadan yapılmadıysa testin yapılması beklenmelidir.)
10) Banyo yaptırdıktan sonra göbek kordonunu kuru tutmaya devam edin. Göbek kordonunu kuru tutmanız bakım için yeterlidir.
11)Hastaneden çıkmadan önce mümkünse İşitme testi yapılacaktır. Eğer işitme testi yapılmayacaksa ilk muayene günü doktorunuz işitme testini yaptıracaktır.
12)Hastaneden çıktıktan 3 gün sonra çocuk hekiminize muayene için başvurun. İlk muayenenize göre çocuk hekiminiz muayene gününüzü belirleyecektir. Bunun dışında 15. Gün 1. 2. 3. 4. 5. 6. 8. 10 aylarda ve 1 yaşında çocuğunuzu rutin sağlıklı çocuk muayenesine getirmeyi unutmayın.
13)Bebeğinizin ilk 3 ayında bir kez göz hekimi tarafından muayene edilmesi gerekir.
14) Bebeğinize birinci ve ikinci ay civarı bir kez kalça ultrasonu yapılması gerekir.
15) Dördüncü ayından itibaren bebeğinize kan/demir ilacı başlanacaktır
16) Rotavirus aşısı ve menenjit asisini doktor kontrolleriniz sırasında hekiminiz size hatırlatacaktır. Rotavirus aşısının ilk dozunun bebeğiniz 105 günlük olmadan yapılması gerekmektedir.
17) Bebeğinizin banyosunu yaptırırken bebeğinize uygun bir cilt ve saç şampuanı kullanmanız önemlidir.
18) Bebeğinizin cildi hassas olduğu için banyo sonrası nemlendirici veya bitkisel yağlardan badem veya Hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz. Hazır bebek yağları ter bezlerini kapadığından çok önermiyoruz.” diyerek sözlerine son verdi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık

Bebeklerde beslenme nasıl olmalıdır?

Büyük Anadolu Hastaneleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Neşe Birinci, “Annenin bebeğine verebileceği en güzel, en büyük hediye anne sütüdür.” diyerek anne sütünün önemine dikkat çekti.

Published

on

Anne sütü bebeğinizin sağlıklı gelişmesi için eşsiz bir besin olduğunu ifade eden Büyük Anadolu Hastaneleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Neşe Birinci, “Bebeğimizi ilk altı ay anne sütü ile besliyoruz. Anne sütüyle beslenmeye en az iki yaşına kadar devam ediyoruz. Çünkü annenin bebeğine verebileceği en güzel, en büyük hediye anne sütüdür. Bu nedenle bebeğimizi öncelikle anne sütüyle beslemeye devam ediyoruz. 6. ayından sonra ek gıdalara geçiyoruz. Öncesinde bazen Anneanneler, Babaanneler bebek ağlıyor diye aç olduklarını zannederek mamaya başlayabiliyorlar. Ama bizim için en önemli gösterge bebeğin tartı alımıdır. 

KİLO ALIMINA DİKKAT

Kilo alımı yeterli olan yani günde 20-30 gram kilo alan bebeklerin kilo alımı yeterli diyoruz ve anne sütü bebeğine yetiyor anlamına gelmektedir. Zaten her annenin sütü bebeğine, annede çok ciddi bir problem olmadığı sürece yeterlidir. 

Bebeğin 6. ayından sonra anne sütünün yanına tamamlayıcı gıdalara geçiyoruz. 1 yaşına kadar bebeğin beslenmesinde ana besin anne sütüdür. Diğer ek besinler sadece çeşitli gıdalarla bebeği tanıştırmak tattırmak amaçlı verilmektedir. 

BEBEĞİNİZE BU BESİNLERİ VERMEYİN!

Ek gıdaya geçişte anneler mutlaka sakin olmalı acele etmemeli önce bir tatlı kaşığı ile tadımlık başlıyoruz. Sonra yavaş yavaş artırıyoruz. Çeşitli gıdaları 1 yaşına kadar bebeğimizle tanıştırmalıyız. Yalnız bir yaşına kadar bebeğimize tuz şeker bal yumurta beyazı bunları vermiyoruz. Bir yaşından sonra tuz ve şekeri az miktarda kullanıyoruz. Bebeğinizi güle güle büyütmenizi diliyoruz. ” diyerek sözlerine son verdi.

Continue Reading

Sağlık

Reflü hastalığı kanser nedeni

Büyük Anadolu Hastaneleri İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı Uzm. Dr. Berna Güzel, “Reflü hastalığı sonucunda yemek borusu (özafagus) hasarlanıp barrett hastalığı ve bunun sonucunda yemek borusu kanseri gelişebilmektedir.” dedi.

Published

on

Reflü olarak da adlandırılan gastroözofagial reflü hastalığı, mide içeriği hastanın yemek borusuna veya ağzına geri döndüğünde ortaya çıkan bir sağlık sorunu olduğunu belirten Büyük Anadolu Hastaneleri İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı Uzm. Dr. Berna Güzel, “Reflü hastalığı mide içeriğinin (mide ve safra asidi gibi) yemek borusuna doğru geri kaçması sonucunda oluşur. Bu geri kaçışlar sonucunda yemek borusu (özafagus) hasarlanıp barret hastalığı ve bunun sonucunda yemek borusu kanseri gelişebilmektedir.

REFLÜ HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Reflü hastalığının göğüste yanma, sırta vuran ağrı, yenilen gıdaların ağıza geri gelmesi, ağız kokusu, boğaz ağrısı, sürekli öksürük gibi belirtiler vardır. Bu şikayetlere gelen  hasta mutlaka endoskopi ile değerlendirilip yemek borusundaki hasar tespit edilmelidir. 

Yemek borusundaki hasar (barret hastalığı) düzenli kontrol yapılmazsa özafagus (yemek borusu) kanseri ile sonuçlanabilmektedir. Yemek borusu kanseri geç belirti veren ve hızlı yayılan bir kanserdir. 

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIYOR

Kilo kaybı, yutulan gıdaların geri gelmesi gibi şikayetlere çok önemlidir. Erken safhada tespit edilen kanser cerrahi ile tedavi edilebilmektedir. Bu şikayetler ile gelen hastalarda reflü dışı hastalıkların da değerlendirilmesi gerekmektedir. Göğüste ve midede yanma, ağrı şikayeti olan kişilerde kalp krizi, kalp zarı iltihabı (perikardit), myokardit (kalp kası iltihabı) tespit edilebilmektedir. Geç kalındığında kalp yetersizliği gelişip ölümcül olabilmektedir. Bu nedenle hastalıkların ayrımı, erken teşhisi ve kolay tedavisi için düzenli kontrol çok önemlidir.” diyerek sözlerine son verdi.

Continue Reading

Sağlık

Bafra Devlet Hastanesi çocuğunuzun gelişimini değerlendiriyor

Bafra Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Alaiddin DOMAÇ: “Çocuk Gelişimi Polikliniğinde, 0-18 yaşlar arasındaki normal gelişim gösteren, özel gereksinimi olan, korunmaya muhtaç ve risk altındaki çocukların Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlarımızın yönlendirmesi ile zihinsel, dil, motor, sosyal ve duygusal gelişim alanlarını değerlendirebilen uygun programlar geliştirilip çocuk ve aileyi destekliyor, ilerleyecekleri yolda rehberlik ediyoruz.” dedi.

Published

on

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Özlem DEDE:’ Her çocuk özeldir ve her çocuğun gelişim süreçleri kendine özgüdür. 0-18 yaş çocuklar için dil ve konuşma bozukluğu, öğrenme güçlüğü, zihinsel engel, fiziksel yetersizlik, özel yetenek ve davranış bozukluğu olan çocuklara pedagojik danışmanlık yaparak; bebeklik dönemi gelişim takibi, özgül öğrenme güçlüğü, tuvalet eğitimi, kardeş kıskançlığı, alt ıslatma, parmak emme, öfke saldırganlık, tırnak yeme vb. konularda destek sağlamaktayız’. Dedi.

Hangi Testler Uygulanıyor?

Dede, ayrıca çocukların gelişimsel süreçlerini zihinsel sosyal ve duygusal olarak takip etmek amacıyla: Denver 2 Gelişimsel Tarama Testi, AGTE (Ankara Gelişimsel Tarama Testi), Metropolitan Testi, Artikülasyon Testi, Peabody, Porteus Labirentleri, Gesell Normları, Benton Görsel Bellek Testi, Bender Gestalt ve Cattel 2A Zeka Testlerini uygulayarak pedagojik değerlendirme yaptığını söyledi.

AGTE(Ankara gelişim Tarama Envanteri): 0-6 yaş çocukların gelişimi değerlendirilir.

DENVER 2 GELİŞİMSEL TARAMA TESTİ: 0-6 yaş arasındaki asemptomatik çocukların gelişimsel problemler açısından taramada, kuşkulu durumları objektif bir ölçütle doğrulamada ve gelişimsel risk altındaki çocukları izlemede kullanılan bir ölçüttür.

METROPOLİTAN: 5 yaş 6 ay ile 6 yaş arasındaki çocuklara uygulanabilen, çocuğun ilkokula hazır olup olmadığını ölçen bir okul olgunluk testidir.

ARTİKÜLASYON: Çocuğun hangi sesleri çıkarıp çıkaramadığı, seslerde atlama, eksiklik ve değiştirme olup olmadığının tespitinde kullanılan ölçüttür.

PEABODY RESİM KELİME EŞLEŞTİRME TESTİ: 3-11 yaş çocukların alıcı dil yaşının tespit edilebildiği, konuşma bozukluğu ve sözel ifadeye ışık tutan bir testtir.

PORTEUS LABİRENTLERİ: 8-14 yaş arası bireylere uygulanan testlerdir.

GESELL NORMLARI: 2-6 yaş arası çocukların görsel motor ve algı gelişiminin değerlendirildiği bir ölçüttür.

BENTON GÖRSEL BELLEK TESTİ: 8 yaş üstü bireylerin dikkat, algı ve bellek durumuna dair bilgi veren dikkat algı testidir.

BENDER GESTALT TESTİ: 5-11 yaş arası çocukların görsel motor becerilerini gösteren bir ölçüttür. CATTEL 2A ZEKA TESTİ: 7 yaş 6 ay ve 14 yaş arası çocuklara uygulanan zeka testidir.

Continue Reading

Trendler