DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

79 milyon m3 su arıtıldı

Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ Genel Müdürlüğü tarafından kesintisiz çalıştırılan toplam 220 bin metreküp/gün kapasiteli arıtma tesisleri ile 2023 yılı içinde 79 milyon metreküp atık su arıtıldı. 9 bin 217 ton arıtma çamuru bertaraf edildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Samsunumuzu ve çevremizi gözümüz gibi koruyor, sürdürülebilirliği sağlamak için her türlü yatırımı gerçekleştiriyoruz. Attığımız her adımda yaptığımız her yatırımda çevremizi, şehrimizi ve insanımızı korumak için hassasiyetle çalışıyoruz” dedi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
79 milyon m3 su arıtıldı

Tarım, sanayi, spor, kültür ve turizm kenti Samsun, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı altyapı yatırımları, arıtma ve entegre çevre tesisleri, teknolojik projeler ve uyguladığı sıfır atık ilkesi ile Türkiye’nin öncü kentlerinden biri konumunda. Kırsal alanlara kadar kurduğu modüler atık su arıtma tesisleri ile çevreyi koruyan Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü’ne ait il genelinde 29 adet atık su arıtma tesisi bulunuyor.

29 ATIKSU ARITMA TESİSİ İLE YÜZDE 100 ARITMA

Su kaynaklarının, tarım alanlarının ve çevrenin korunmasına yönelik yatırımları sürdüren SASKİ Genel Müdürlüğü kesintisiz çalıştırdığı toplam 220 bin metreküp/gün kapasiteli arıtma tesisleri ile 2023 yılı içinde 79 milyon metreküp atık su arıttı. 9 bin 217 ton arıtma çamurunu da bertaraf etti. Arıtılan suların bir kısmı yeniden arıtılmak suretiyle geri kazanım suyu elde edilerek tesislerdeproses suyu ve yeşil alanların sulanmasında kullanıldı. Geri kalan kısmı da deniz ve nehirler aracılığı ile alıcı ortama verilerek uzaklaştırıldı. Yapılan arıtmalarla birlikte yaklaşık 79 milyon metreküp atık suyun Karadeniz’e gitmesi engellenerek çevre kirliliğinin önüne geçildi.

SAMSUN’UMUZU GÖZÜMÜZ GİBİ KORUYORUZ

Şehre ve insana dokunan çalışmaları bir bir hayata geçirdiklerini söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Samsunumuzu ve çevremizi gözümüz gibi koruyor, sürdürülebilirliği sağlamak için her türlü yatırımı gerçekleştiriyoruz. Attığımız her adımda yaptığımız her yatırımda çevremizi, şehrimizi ve insanımızı korumak için hassasiyetle çalışıyoruz. Ulaşım projelerimizle, kentsel dönüşüm uygulamalarımızla, kültür ve sanat faaliyetlerimizle, sosyal hizmetlerimizle, kırsal kalkınma hamlelerimizle, gençlik ve eğitim faaliyetlerimizle, şehre ve insana dokunan çalışmaları bir bir hayata geçiriyoruz. Amacımız kalite standartlarını yükseltmek” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Eğer bir yerin arıtma tesisi yoksa, altyapısı kaliteli değilse, içme suyu yoksa kusura bakmayın orada kaliteli bir hayatın olması beklenemez. Sağlık açısından ne kadar uygun bir çevrede yaşıyorsanız o kadar sağlıklı olursunuz. Yaptığımız her çalışmada kentimizin bugünkü ihtiyaçlarına yönelik adımlarımızı atarken bir yandan da geleceğine ışık tutacak, yön verecek yatırımları hayata geçiriyoruz. Samsun’un 17 ilçesinde son teknolojiyi içeren, çağın gereklerinin ötesinde öncü projeleri gerçekleştiriyoruz. Atık su arıtma tesisleri yatırımları ile tüm ilçelerinde arıtma tesisi olan Karadeniz’de tek, Türkiye’de ise beşinci kentiz.”

YORUM YAP