DOLAR 28,8560 % -0.26
EURO 31,5496 % -0.7
STERLIN 36,4991 % -0.65
FRANG 32,9482 % -0.48
ALTIN 1.889,72 % -0,61
BITCOIN 1.091.021 -1.278

6 kıtalık ‘Cumhuriyet Triatlonu’nun ilk kulacı Atakum sahilinde atıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla dikkat çekici bir etkinlik hazırlayarak Fransa’dan Türkiye’ye gelen 67 yaşındaki profesyonel Türk yüzücü Erhan Turan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 102. yıldönümünde etkinliğini Atakum’da başlattı. 6 kıtada belirlenen noktalarda sürecek etkinliğin ilk kulacı Atakum sahilinde atıldı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
6 kıtalık ‘Cumhuriyet Triatlonu’nun ilk kulacı Atakum sahilinde atıldı

Türkiye’de ile Fransa’da şampiyonlukları ve rekorları bulunan Türk yüzücü Erhan Turan, benzerine sık rastlanmayan bir etkinliğe imza atıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Kuruluş yıldönümünü kutlamak için 6 kıtada 2 bin 23 kilometre yüzmeyi, 2 bin 123 kilometre koşu yapmayı, 8 bin 888 kilometre bisiklet sürerek triatlon tamamlamayı hedefleyen Erhan Turhan, 

Atakum Belediyesi’nin desteğiyle Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadelenin ilk adımını attığı Samsun’a gelerek triatlonu başlattı. Samsun’un ilk açık su yüzücüsü Menderes Eskiçırak ve yüzücü Orhan Ayan’ın eşlik ettiği Turan, Atakum sahilinde 1,5 kilometre yüzdükten sonra Atakum Belediyesi görevlilerinin eskortluğunda 40 kilometre pedal çevirdi ve 10 kilometre koştu. Turan, triatlon gerçekleştireceği 6 kıtanın sonunda Anıtkabir ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de (TBMM) koşu ve bisiklet aktivitelerinin ardından cumhuriyetin 100. yılı olan 29 ekim 2023’te triatlonu tamamlayacak.

ETKİNLİKLER, DÜNYANIN HER TARAFINDA 

Cumhuriyetin kuruluşu dolayısıyla düzenlediği etkinliğin başlangıcı için, 19 Mayıs tarihini ve 19 Mayıs kentini seçtiğini belirten Erhan Turan “Ben Fransa’da yaşayan bir Türk vatandaşıyım. Türkiye’de 115 Türkiye master rekorum, Türkiye ve Fransa şampiyonluklarım var. Masterlarda antrenörlük yaptım, Avrupa şampiyonu yetiştirdim. 2023’te Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100.yılı olması nedeniyle dünya çapında bir etkinlik hazırlamak istedim. Bu etkinlikte toplam olarak 2 bin 23 km yüzme, 2 bin 23 km koşma, 8 bin 888 km bisiklet sürme olacak. Atakum Belediyesi’nin önayak olmasıyla etkinliklerimize Atatürk’ün Kurtuluş mücadelesinde cumhuriyetin ilanına giden süreçte ilk adımı attığı, ilk ayak bastığı yer olan Samsun’dan başlıyoruz. Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa, Asya, Afrika ve Avustralya’yı kapsayacak şekilde devam edeceğiz Bu altı kıtada etkinlikler özellikle triatlon şeklinde olacak ama bunun  içinde açık su yarışı bisiklet, yüzme ve koşu olacak. İznik Gölü’nün çevresinde 95 km bisiklet 5 ya da 10 km koşu gibi etkinlikler olacak. Benzer etkinlikler dünyanın her tarafında devam edecek” ifadelerini kullandı. 

BAŞKAN DEVECİ’YE TEŞEKKÜR ZİYARETİ 

Sporcu Erhan Turan ve beraberindekiler , Atakum triatlonunu tamamlamasının ardından Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci’yi makamında ziyaret ederek Atakum Belediyesi’ne desteklerinden ötürü teşekkür etti. Başkan Deveci, Turan’ın çok değerli ve anlamlı bir etkinlik gerçekleştirdiğini söyleyerek tebrik etti. Başkan Deveci, “Böylesi önemli bir spor etkinliğinin kentimizde başlamasından ve buradan bütün dünyaya yayılacak olmasından dolayı çok mutluyuz. Üstelik cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı nedeniyle olması bizleri daha çok mutlu ediyor ve heyecanlandırıyor. Dilerim burada dostluk ve barışla atılan bu ilk kulaç bütün dünyaya dostluğu, barışı ve huzuru götürür. Sporcumuza başarılar diliyorum” diye konuştu. 

YORUM YAP