Connect with us
30Agustos

Gündem

6 kıtalık ‘Cumhuriyet Triatlonu’nun ilk kulacı Atakum sahilinde atıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla dikkat çekici bir etkinlik hazırlayarak Fransa’dan Türkiye’ye gelen 67 yaşındaki profesyonel Türk yüzücü Erhan Turan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 102. yıldönümünde etkinliğini Atakum’da başlattı. 6 kıtada belirlenen noktalarda sürecek etkinliğin ilk kulacı Atakum sahilinde atıldı.

Published

on

Türkiye’de ile Fransa’da şampiyonlukları ve rekorları bulunan Türk yüzücü Erhan Turan, benzerine sık rastlanmayan bir etkinliğe imza atıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Kuruluş yıldönümünü kutlamak için 6 kıtada 2 bin 23 kilometre yüzmeyi, 2 bin 123 kilometre koşu yapmayı, 8 bin 888 kilometre bisiklet sürerek triatlon tamamlamayı hedefleyen Erhan Turhan, 

Atakum Belediyesi’nin desteğiyle Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadelenin ilk adımını attığı Samsun’a gelerek triatlonu başlattı. Samsun’un ilk açık su yüzücüsü Menderes Eskiçırak ve yüzücü Orhan Ayan’ın eşlik ettiği Turan, Atakum sahilinde 1,5 kilometre yüzdükten sonra Atakum Belediyesi görevlilerinin eskortluğunda 40 kilometre pedal çevirdi ve 10 kilometre koştu. Turan, triatlon gerçekleştireceği 6 kıtanın sonunda Anıtkabir ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de (TBMM) koşu ve bisiklet aktivitelerinin ardından cumhuriyetin 100. yılı olan 29 ekim 2023’te triatlonu tamamlayacak.

ETKİNLİKLER, DÜNYANIN HER TARAFINDA 

Cumhuriyetin kuruluşu dolayısıyla düzenlediği etkinliğin başlangıcı için, 19 Mayıs tarihini ve 19 Mayıs kentini seçtiğini belirten Erhan Turan “Ben Fransa’da yaşayan bir Türk vatandaşıyım. Türkiye’de 115 Türkiye master rekorum, Türkiye ve Fransa şampiyonluklarım var. Masterlarda antrenörlük yaptım, Avrupa şampiyonu yetiştirdim. 2023’te Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100.yılı olması nedeniyle dünya çapında bir etkinlik hazırlamak istedim. Bu etkinlikte toplam olarak 2 bin 23 km yüzme, 2 bin 23 km koşma, 8 bin 888 km bisiklet sürme olacak. Atakum Belediyesi’nin önayak olmasıyla etkinliklerimize Atatürk’ün Kurtuluş mücadelesinde cumhuriyetin ilanına giden süreçte ilk adımı attığı, ilk ayak bastığı yer olan Samsun’dan başlıyoruz. Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa, Asya, Afrika ve Avustralya’yı kapsayacak şekilde devam edeceğiz Bu altı kıtada etkinlikler özellikle triatlon şeklinde olacak ama bunun  içinde açık su yarışı bisiklet, yüzme ve koşu olacak. İznik Gölü’nün çevresinde 95 km bisiklet 5 ya da 10 km koşu gibi etkinlikler olacak. Benzer etkinlikler dünyanın her tarafında devam edecek” ifadelerini kullandı. 

BAŞKAN DEVECİ’YE TEŞEKKÜR ZİYARETİ 

Sporcu Erhan Turan ve beraberindekiler , Atakum triatlonunu tamamlamasının ardından Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci’yi makamında ziyaret ederek Atakum Belediyesi’ne desteklerinden ötürü teşekkür etti. Başkan Deveci, Turan’ın çok değerli ve anlamlı bir etkinlik gerçekleştirdiğini söyleyerek tebrik etti. Başkan Deveci, “Böylesi önemli bir spor etkinliğinin kentimizde başlamasından ve buradan bütün dünyaya yayılacak olmasından dolayı çok mutluyuz. Üstelik cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı nedeniyle olması bizleri daha çok mutlu ediyor ve heyecanlandırıyor. Dilerim burada dostluk ve barışla atılan bu ilk kulaç bütün dünyaya dostluğu, barışı ve huzuru götürür. Sporcumuza başarılar diliyorum” diye konuştu. 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Saadet Partisi İl Yönetiminden Başkan Demirtaş’a ziyaret

Saadet Partisi İl Başkanı Salih Şen ve yönetim kurulu üyeleri İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş’ı makamında ziyaret etti. Başkan Demirtaş’dan çalışmaları hakkında bilgi alan İl Başkanı Salih Şen İlkadım’ın vizyon sahibi başkanı ile hizmet ritmini yakalayacağını ifade etti.

Published

on

Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette Başkan Demirtaş, Hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Bu nazik ziyaretiniz bizleri onurlandırdı. Çok teşekkür ediyorum. Sizin de daha önce belirttiğiniz şekilde, öznemizin İlkadım olması kaydıyla, her yerde her zaman sevgili hemşerilerimize faydası olacak her konuda istişare etmek için mutlaka bir araya gelebilmemizin uygun olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Projeler hakkında bilgiler verdi”

Devam eden projelerden Kimsesizler Evi,Hasta ve Refakatçi Evi, İlkkule, İlkadım Kart hakkında Saadet Partisi İl Başkanı Salih Şen’e bilgiler aktaran Başkan Demirtaş,” Yaptıkları çalışmalarla ilgili sosyal belediyecilik anlayışının ön plana çıktığı projelerde ilçe halkından da önemli destekler görüyoruz. İlçemize yatırım ve hizmet yolunda el birliğiyle çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Saadet Partisi İl Başkanı Salih Şen ise Başkan Necattin Demirtaş’a kendisine gösterdiği ilgi ve misafirperverlikten dolayı teşekkür ederek çalışmalarında başarılar diledi.

Continue Reading

Gündem

Dernek Başkanı Çavdar ve yönetim kurulundan Havza Kaymakamı Nayman’a ziyareti

Havza Muhtarları Derneği Başkanı Ahmet Çavdar ve yönetim kurulu üyeleri bir süre önce Havza Kaymakamlığına atanan ve görevine başlayan Havza Kaymakamı Cengiz Nayman’ı ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerini ilettiler.

Published

on

Havza Kaymakamı Cengiz Nayman; “ Bu makam Halkla en yakın önemli birim olan muhtarlarımızın kapısıdır. İlçenin huzur ve güvenliğini sağlamak ve sorunlara çözüm aramak için hep birlikte çalışacağız dedi. Sizleri ve mahallelerimiz tanımış olmam benim için bir avantaj. Ziyaretinizden ötürü sizlere teşekkür ederim”dedi.

Havza Muhtarları Derneği Başkanı Ahmet Çavdar; “Şahsım ve tüm muhtarlarımız adına ilçemize hoş geldiniz der yeni görevinizde başarılar dilerim. Muhtarlar olarak vatandaşın dertleriyle dertleşmek sorunlarına çözüm bulmak her an yanlarında olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Birlikte daha güzel hizmetler için çalışacağımıza inancımız tamdır. Sizin ile daha önce çalışmış olmak bizler içinde önemli bir avantaj.” dedi.

Ziyaretin sonunda Havza Muhtarları Derneği Başkanı Ahmet Çavdar ve dernek yöneticileri tarafından Havza Kaymakamı Cengiz Nayman’a üzerinde ismi yazılı olan bir kama hediye edildi.

Ziyarete Kayabaşı Mahallesi Muhtarı Bekir Erdem, İcadiye Mahallesi Muhtarı Metin Aysan ve Demiryurt Mahalle Muhtarı Cemil katıldı.

Continue Reading

Gündem

CHP Samsun İl Başkanlığı Kavak’ta esnafla buluştu

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, CHP Kavak İlçe Başkanı Şakir Altun, İl ve İlçe Yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşen esnaf ziyaretinde Kavak esnaflarının dertleri ve sıkıntıları dinlenildi.

Published

on

Söz konusu ziyaretler ile ilgili açıklama yapan CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel;

“Kavak ziyaret programımızda gördük ki ilçemizde de esnafımızın durumu kötü. “Siftah yapamadım dükkanımı kapattım” diyen esnaflarımızı gördük içimiz yandı. Esnafımızı çok karamsar, umutsuz ve çaresiz durumda gördük.

Kavak ilçesi çevre ilçelerde dahil küçük sanayi sitesi olmayan tek ilçemiz. 18 yıldır küçük sanayi sitesi inşası adeta yılan hikayesine dönmüş her seçim döneminde gerek belediye başkan adayları gerek AKP Milletvekili adayları Kavak’a gelmiş bu sefer hallediyoruz demiş fakat ortada ne sanayi sitesinin yeri var ne de adı.

Sanayi esnafı küçük köhne binaların altında kaldırımların üzerinde rızkını kazanmaya çalışırken şehri yönetenler halen yıllardır süregelen bu talebi görmezden gelmekteler.

Gene Samsun’da birçok ilçemizde araç muayene istasyonları varken Kavak’a 3 ile 6 ayda bir seyyar araç muayene istasyonu gelmekte. Vatandaş traktörünü tarım aracını muayene ettirmek için gelecek seyyar istasyondan medet beklerken diğer taraftan da muayeneden geçti diye yazılan trafik cezaları ile karşı karşıya kalmaktadır.

Kavak ziyaretimizde bir kez daha üzülerek gördük ki AKP Kavak’ı unutmuş öyle görünüyor ki bir dahaki seçime kadar da hatırlamayacak. Biz Kavaklı hemşerilerimizim yanında olmaya devam edeceğiz. Sıkıntılarına sıkıntımız dertlerine derdimiz diyerek mağduriyetlerini her platformda savunmaya devam edeceğiz.” dedi.

Continue Reading

Trendler