DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Palandöken, “Terazilerin Muayenelerini Son Güne Bırakmayın

Periyodik muayene süresi dolan terazi aletleri için son muayene tarihinin 29 Şubat Perşembe günü olduğunu hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Tartı Aletleri Muayene Yönetmeliği’ne göre, özellikle pazarlarda daha çok kullanılan teraziler iki yılda bir muayene ettirilmek zorunda.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Palandöken, “Terazilerin Muayenelerini Son Güne Bırakmayın

Ölçü ve ölçü aletinin periyodik muayene süresi dolan esnafımız29 Şubat Perşembe gününe kadar Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluklarına müracaat ederek muayenesini yaptırmalı. Aksi takdirde ‘damga süresi dolmuş ölçü aleti kullanmak’ fiilinden dolayı her bir ölçü aleti için 3 bin 218 TL ila 64 bin 352 TL arası idari para cezası uygulanacak” dedi.

“PAZARCI ESNAFININ TARTILARI BELEDİYELERCE MUAYENE EDİLECEK”

Tartı aletlerinin muayenesinin unutulmaması için esnafa uyarıda bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken “Pazarcılar tarafından pazar yerlerinde kullanılan ve tartı kapasitesi 2 bin kilogram ve altında olan, otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, Belediye ölçü ayar memurlarınca muayene edilmektedir. Ayrıca tartı kapasitesi 2 bin kilogram ve altında olan, otomatik olmayan tartı aletler Yetkili Muayene Servislerince muayene edilmektedir. 2024 yılında terazisini zamanında muayene ettirmeyene 3 bin 218 TL ila 64 bin 352 TL arası idari para cezası uygulanacağı gibi aynı zamanda muayenesi yapılmayan teraziye el konulabilecek. Periyodik muayene için zamanında müracaat etmeyenler hakkında, daha sonra müracaat etmiş olsalar dahi, o ölçü aletinin kullanımda olduğunun tespit edilmesi halinde, damga süresi dolmuş ölçü aleti kullanma fiilinden dolayı aynı idari para cezası uygulanacak” diye konuştu.

 

 

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.